Pátek 25. září 2020svátek má Zlata 16 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Klaus: Je to větší smlouva, než jsme si mysleli

Václav Klaus hovoří s Barackem Obamou při slavnostním obědě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Václav Klaus hovoří s Barackem Obamou při slavnostním obědě. | foto:  Jan Zatorsky, Lidové noviny

PRAHA Větší, než jsme si mysleli. Tak zhodnotil prezident Václav Klaus novou odzbrojovací smlouvu, kterou v Praze podepsali americký a ruský prezident. Po dvou dnech se státníky se tak rozhodl tlumit vlastní slova, že smlouva není žádnou "odzbrojovací revolucí".

"Po těch dvou dnech bych si odpustil výrok, že to není odzbrojovací revoluce," prohlásil Klaus po obědě s prezidenty, kterého se zúčastnilo i několik českých politiků. Po rozhovorech s prezidenty prý názor na důležitost dokumentu změnil.

Podpis dohody byl podle Klause "věcí mimořádnou a věcí mimořádně úspěšnou".

"Měl jsem dlouhou příležitost hovořit s oběma prezidenty," uvedl Klaus, podle kterého pobyt prezidentů v Česku přispěl k dalšímu posílení našich vztahů jak s Ruskem, tak se Spojenými státy.

Podle Klause mezi sebou "osobní přátelské vztahy" našli i Barack Obama a Dmitrij Medveděv, takže očekává i zlepšení rusko-amerického přátelství. Oba státníci spolu vedli soukromý rozhovor. Ten se neočekávaně protáhl na hodinu a musel se kvůli tomu o několik minut odložit společný oběd.

Podle Klause ale oba prezidenti zdůraznili, že se jejich setkání neprodloužilo kvůli rozporům, ale debata se naopak točila okolo dalších společných kroků.

Hlavně angličtina
Během oběda se hovořilo zejména anglicky, trochu ale také Rusky. Jak prozradil Klaus, ačkoli ruský prezident anglicky rozumí, sám hovořil raději svým rodným jazykem a jejich diskuzi tak byl přítomen překladatel.

U jídla se podle Klause hovořilo zejména o aktuálním politickém dění. "Spoustu času zabral Írán, Severní Korea, dramatická situace v Kyrgyzstánu - oba prezidenti šli kvůli Kyrgyzstánu během oběda telefonovat, obě země tam mají vojenskou základnu," prozradil z dění u stolu český prezident.

Anketa

Prospěl Česku summit Obama - Medveděv?

Určitě, bylo to pro nás vyznamenání 5906
Ne, jen to stálo moc peněz 2131
Je mi to jedno 862

Ruský prezident Medveděv odletěl z Česka krátce po 15.30. Americký prezident Obama zde zůstává až do zítřka, večer ho čeká večeře se zástupci zemí střední a východní Evropy. "Americký prezident je pozval do Česka, aby je ujistil, že na ně USA kvůli nové smlouvě s Ruskem nezapomínají," sdělil Klaus.

Fotogalerie

Klikněte pro vstup do fotogalerie

Klaus hodnotil jednodenní americko-český summit, na němž americký prezident Barack Obama a jeho ruský protějšek Dmitrij Medveděv podepsali půl hodiny po poledni novou smlouvu o omezení jaderného arzenálu za zvuku fanfár. Český prezident byl jejich hostitelem.

Medveděv a Obama připojili podpisy na objemnou smlouvu. Obě země mají do sedmi let omezit počet strategických hlavic na 1550 na každé straně, což je limit zhruba o třetinu menší než dosud. Neměly by také mít více než 700 rozmístěných nosičů atomových zbraní. Dohoda musít být ještě ratifikována v ruské Státní dumě a v americkém Senátu, aby nabyĺa platnosti.Nová odzbrojovací dohoda - grafika.,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!