Pondělí 8. března 2021svátek má Gabriela 4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Klaus: Jsem garantem dohody, která zajistí pokračování vlády

Schůzka na Pražském hradě. Lídři koalice jednali s prezidentem Václavem Klausem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Schůzka na Pražském hradě. Lídři koalice jednali s prezidentem Václavem Klausem. | foto:  Jan Zatorsky, Lidové noviny

PRAHA Koalice se shodla na dalším fungování současné vlády. Dohoda je výsledkem odpoledního jednání zástupců stran s prezidentem Václavem Klausem. Podle něj koaliční K9 nalezla kompromis v několika oblastech, mimo jiné v otázce personálního obsazení funkce policejního prezidenta. Garantem koaliční dohody je sám prezident.

Vláda Petra Nečase ustojí hlasování o nedůvěře. Věci veřejné oznámily, že vládu ve sněmovně podrží. "Nechceme být destruktivní už kvůli ekonomické situaci v zemi, (nechceme) podpořit návrh opozice v hlasování o nedůvěře a destabilizovat republiku," prohlásil předseda strany Radek John. 

Strana se tak rozhodla s ohledem na dohodu, kterou koaliční strany uzavřely s prezidentem Klausem. "Oceňuji postoj pana prezidenta, který uklidnil situaci a přijal roli mediátora," uvedl premiér Petr Nečas.

Limitovaná důvěra
Důvěra VV je ale limitovaná. John upozornil, že v budoucnu spojí důvěru vládě s realizací protikorupčních opatření. Zároveň potvrdil, že véčkaři nadále trvají na odchodu policejního prezidenta Oldřicha Martinů.

Na Hradě se strany dohodly jak na řešení boje s korupcí, tak například na řešení požadavku VV, které chtějí nového policejního prezidenta.

"To je dominantní zpráva z tohoto jednání, která - myslím, že je každému jasné - má implikace pro hlasování o důvěře či nedůvěře vlády v Poslanecké sněmovně," zdůraznil Klaus.


"Shodli jsme se v celé řadě konkrétních věcí... Nepitvejte, o jaké detaily šlo. Hlavním nedetailem je hlasování o nedůvěře vládě," nechtěl být Klaus ohledně dohod konkrétnější.

Klaus garantem "nestandardního řešení"
Výsledkem schůzky koalice s prezidentem je "nestandardní řešení", kdy zúčastnění nesepsali žádnou dohodu, ale garantem výsledků  jednání je sám Klaus.

"Nesepisovali jsme žádnou dohodu, u které bychom si odsouhlasili jednotlivá slova. Ale všichni souhlasili s tím, že garantem dohodnutých věcí je prezident republiky... Já jsem připraven vše, co jsem zástupcům stran slíbil, v následujících dnech a týdnech splnit," ujistil prezident.

V případě, že nějaká strana principy dohody poruší, Klaus to veřejně oznámí.

ČSSD se postup nelíbí
Sociální demokraté ale stále trvají na tom, aby se hlasovalo o vyslovení nedůvěry vládě. Zásah prezidenta Václava Klause do koaličního sporu považují za nestandardní, hlava státu podle nich takové pravomoci nemá. "Fakticky se stal pan prezident čtvrtým členem vlády," uvedl šéf ČSSD Bohuslav Sobotka.

ČSSD se také opřela do VV. "¨Věci veřejné selhávají. S kauzou se spojily a namočily," uvedl David Rath. ČSSD také prohlásila, že bude chtít znát obsah uzavřené dohody. "Je neuvěřitelné, že prezident vyzval novináře, aby se po jejím znění nepídili," podivil se místopředseda strany Lubomír Zaorálek.

,

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

Tátové, už také můžete krmit. S HiPP BIO Combiotik® tekutou mléčnou výživou
Tátové, už také můžete krmit. S HiPP BIO Combiotik® tekutou mléčnou výživou

S tekutým pokračovacím mlékem HiPP BIO Combiotik® si nyní mohou maminky odpočinout, krmení miminka totiž zvládnou i tatínkové. Ideální je také na...