31. března 2012 13:12, aktualizováno  13:24 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Klaus k odposlechům: Je to hra s ohněm, ve kterém shoříme všichni

Václav Klaus | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Václav Klaus | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Seriál zveřejňování odposlechů ve sdělovacích prostředcích považuje prezident Václav Klaus za nástroj společenské manipulace. Jde podle něj o nepřijatelnou metodu, kterou mediokracie pohlcuje demokracii.

Média v těchto dnech postupně zveřejňují odposlechy, v nichž figuruje podnikatel a lobbista Roman Janoušek. V záznamech uveřejněných v Mladé frontě Dnes jsou to převážně jeho rozhovory s někdejším pražským primátorem Pavlem Bémem.

ČTĚTE TAKÉ:


Podle deníku jde o doklad dlouholetých podezření, že Janoušek měl na chod magistrátu výrazný vliv. Server euro.cz navíc v pátek uvedl, že má k dispozici nahrávku, na níž údajně rovněž hovoří Janoušek a která dokládá jeho kontakty uvnitř Bezpečnostní informační služby.

Prezident připouští, že i jeho "šokuje způsob a styl zveřejněné komunikace, slovník a samo chování některých aktérů". Jádro problému je ale podle něj jinde. "Doba je neklidná. Různé zájmové skupiny se snaží, aby sociální neklid přerostl v chaos. Média jim v tom zdatně sekundují, pokud s nimi přímo nespolupracují. Je to hra s ohněm. Pokud vypukne, shoří v něm všichni," varuje Klaus. Zveřejňování odposlechů kromě toho podle něj ani neslouží k nalézání pravdy. Tomu prý spíše zabraňuje.

Prezident v textu píše také o současných ekonomických a sociálních problémech a zdůrazňuje, že je nehodlá ani v nejmenším bagatelizovat.

"Přesto tvrdím, že sociální situace v naší zemi není ani zdaleka tak katastrofální, jak nám ji líčí mnohá média a některé politické strany, odbory a různá protestní ad hoc seskupení, která v dnešních potížích vidí příležitost k posílení svého vlivu a moci," uvádí.

Sociální a ekonomické potíže jsou podle prezidenta přes svou bolestivost racionálně uchopitelné a zvládnutelné. "Vedle toho však roste tlak na demokratický politický systém, který se odehrává především ve virtuální rovině. Média systematicky stupňují negativní emoce veřejnosti a prohlubují přirozenou frustraci různých skupin naší společnosti. Útočí na politický systém a - vědomě nebo snad i bez vědomého záměru - připravují půdu pro nástup sil, které chtějí využít emotivně vypjatých nálad části veřejnosti a dostat zemi na zcela jinou cestu. To se stalo hlavním nebezpečím dneška," míní Václav Klaus.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!