Čtvrtek 22. dubna 2021svátek má Evženie 11 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Klaus: Kdybych pozval Medveděva do Prahy, byla by nová revoluce

Václav Klaus na setkání se studenty PF UK | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Václav Klaus na setkání se studenty PF UK | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA V aule pražské právnické fakulty prezident studentům přiznal, že zvažoval abdikaci. Klaus na setkání se studenty mluvil o Evropské unii ale i o tom, zda je možný návrat komunismu. Zauvažoval i o tom, co by se stalo, pokud by na Pražský hrad kvůli oslavám 17. listopadu pozval světové státníky - například ruského prezidenta Dmitrije Medveděva.

Na besedě se studenty, která se konala při příležitosti zítřejšího státního svátku, Klaus řekl, že o abdikaci "samozřejmě uvažoval", kladl si "pro a proti".

"Přiznám se, že v různých chvílích, po různých výrocích jsem k tomu neměl daleko, podotkl prezident. Zvítězilo to, že jakkoli prý pokládá lisabonskou smlouvu za závažnou, daleko zásadnější "přesmyčka a výhybka" nastala v nynější EU už maastrichtskou smlouvou. To bylo to základní přehození výhybky," řekl Klaus.

Václav Klaus na setkání se studenty PF UK

Návrat komunismu? Nesmysl
Klaus také řekl, že komunismus ani nacismus se už nevrátí.

"Havlovy oslavy byly bez radosti"

Sobotní slavnostní večer pořádaný Václavem Havlem k výročí takzvané sametové revoluce, byl podle Václava Klause bez radosti.

Podle Klause by se přitom mělo slavit, protože padl komunismus. 

Klaus uvedl, že byl na rozpacích i při oslavách v Berlíně. Prezident se pozastavil nad tím, jak první řečník, francouzský prezident Nicolas Sarkozy přispěl k pádu komunismu. Vystoupil také ruský prezident Dmitrij Medveděv.

Pokud by ho Klaus pozval do Prahy, prý by byla nová revoluce a defenestrace z Pražského hradu.

Skutečnost, že Češi příliš nynější výročí neslaví, Klaus částečně přičítá tomu, že v Česku nejsou takové tradice. Existuje ale také spor o pád komunismu a celé navazující období, podotkl prezident.

Varoval před jinými "ismy", jejichž charakteristiky jsou prý podobné. Klaus jmenoval environmentalismus a "globální oteplovače".

Klaus si nemyslí, že "starý komunismus" se stejnými frázemi, hesly a praporky se vrátí. "To je úplný nesmysl," řekl prezident a později v této souvislosti jmenoval i nacismus. Existuje ale podle něho řada nových "ismů", které mohou podle něho vypadat na první pohled trochu přívětivěji, ale jejichž charakteristiky jsou podobné.

Klaus hovořil i o občanské společnosti a o transformaci československé a potom české společnosti v 90. letech minulého století. Lehce kriticky se vyjádřil ke slavnosti, kterou k výročí 17. listopadu pořádal v sobotu bývalý disident a prezident Václav Havel.

Podle hlavy státu by se v tyto dny mělo slavit, protože padl komunismus. "V sobotu jsem měl pocit, že jsem někde jinde. Tam se neradovalo. Tam byl pocit frustrace a tam byl pocit špatné nálady," uvedl Klaus.

,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jsme inspektoři, ohlásili se agenti do Vrbětic. Později se ozval výbuch

Lidé v okolí Vrbětic protestovali po výbuších proti skladu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Přijeli do muničních skladů ve Vrběticích a prokázali se jako zaměstnanci ostravské firmy Imex Group. Jednalo se však o...

Muž z Imex Group: Do beden k odeslání by se ve Vrběticích nikdo nedostal

Vjezd do bývalých muničních skladů ve Vrběticích | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sklady ve Vrběticích na Zlínsku, které podle českých tajných služeb vyhodili do povětří ruští tajní agenti, měla...

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Kristina Soukupová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...