Pondělí 17. února 2020svátek má Miloslava 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Klaus kritizoval podezřelé nákupy v armádě

Velitelské shromáždění řídících pracovníků ministerstva obrany. Vpravo Václav Klaus, vlevo ministr obrany Alexandr Vondra a uprostřed náčelník Generálního štábu AČR Vlastimil Picek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Velitelské shromáždění řídících pracovníků ministerstva obrany. Vpravo Václav Klaus, vlevo ministr obrany Alexandr Vondra a uprostřed náčelník Generálního štábu AČR Vlastimil Picek. | foto: ČTK

PRAHA Prezident Václav Klaus na velitelském shromáždění označil nákup letadel CASA za jednu z akvizic, které poškozují dobré jméno armády. Náčelník štábu Picek ale zmínil, že armáda nové létající stroje potřebuje.

"Nelze zastírat, že v uplynulém období prestiž armády v očích veřejnosti utrpěla. Zapříčinily to postupně se vynořující skandály či nevyjasněné problémy v oblasti vyzbrojování z minulých let," uvedl v projevu k armádním špičkám prezident Klaus. Pověst ozbrojených sil podle něj utrpěla akvizicemi nákladních vozů Tatra, obrněnců Pandur, stíhaček Gripen a právě dopravních letadel CASA.

ČTĚTE TAKÉ:

Předchozí vedení ministerstva obrany koupilo čtyři španělské dopravní letouny za přibližně 3,5 miliardy korun. Armáda ale na strojích letos již potřetí zakázala létat, neboť se u nich projevují poruchy a nedostatky.

Vondra nařídil neprodávat vyřazené antonovy

Podle ministra obrany Alexandra Vondry se jedná o problém, který musí obrana v současnosti prioritně řešit. "Letouny máme převzaté a byla za ně provedena zálohová platba ještě před převzetím," vysvětlil Vondra. "Zatím jsem rozhodl neprodávat čtyři 'anduly', které byly náčelníkem generálního štábu vyřazeny z provozu," dodal ministr.

Velitelské shromáždění řídících pracovníků ministerstva obrany

Velitelské shromáždění řídících pracovníků ministerstva obrany

Vedení resortu navázalo komunikaci přímo s výrobcem letadel - konsorciem EADS. Vondra také nařídil zatím neprodávat vyřazená ruská dopravní letadla An-26. V armádním letectvu je právě nahradily nové španělské stroje CASA.

Podezřelý nákup

Nákup dopravních letadel CASA byl podle odborníků i médií podezřelý. Kontrakt byl podepsán v roce 2009, den před nástupem tehdejšího náměstka ministra Martina Bartáka do funkce šéfa resortu. Podle Evropské komise Česká republika údajně nedodržela předpisy EU týkající se zadávání veřejných zakázek, když o zakázce za 132 milionů eur (téměř 3,5 miliardy korun) rozhodla bez výběrového řízení.

Náčelník štábu Picek na tiskové konferenci uvedl, že armáda nové létající stroje potřebuje. Podle jeho dřívějšího vyjádření jsou ruské antonovy již zastaralé. "My jako vojáci doufáme, že všechny náležitosti budou v současné době vyřešeny," řekl novinářům Picek. Španělská letadla podle něj armáda pořídila proto, aby je mohla nasadit v zahraničních misích, kam staré ruské An-26 vyslat nemohla. Letadla vedení armády nabídlo i pro potřeby zahraničních spojenců v alianční misi ISAF. "Bohužel technický stav letounu nedovoluje nasazení v Afghánistánu", dodal Picek.

Náčelník štábu v neděli opět zakázal lety nových dopravních letadel. Důvodem byl fakt, že měl jeden ze strojů těsně před přistáním závadu, při níž mimo jiné vysadil motor. Armáda již letos zakázala lety strojů CASA dvakrát. Jednou kvůli "propadnutí" jednoho letadla při cvičném letu, podruhé kvůli závadě na avionice.

,
Premium

Nejhorší jsou opilí pasažéři. Letět v Maxu bych se bála, říká blogující letuška

Letuška Magdaléna Škardová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Být letuškou či stewardem je snem mnoha dětí. Přesně takový dětský sen si splnila Magdaléna Škardová z Brna. Poté, co...

Premium

Opustil ji manžel, mentorka i její hlas. Bojovnice Radůza však tvoří dál

Radůza při koncertu v pražském divadle Dobeška (22. ledna 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Významná česká písničkářka Radka Vranková se může pyšnit i jinými úspěchy. Je výbornou spisovatelkou a rovněž matkou....

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...

TIP: Jak vybrat hračky, které jsou nejen zábavné, ale také bezpečné
TIP: Jak vybrat hračky, které jsou nejen zábavné, ale také bezpečné

Hračka musí být pro dítě bezpečná. Jestli tomu tak opravdu je, vám prozradí její obal. Nemusíte ani luštit drobná písmena, jen se naučte rozpoznávat znaky, které bezpečnost garantují.