Úterý 28. března 2023, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Klaus. Lízal. Švejnar

Česko

CHLÍVEČEK

Únor bílý, sílí pole. / Úmor temný, zmírá vole. Možná jde o pouhé šálení, ale zrovna teď působí únor ještě temněji, než je jeho zvykem. Městští jazykozpytci nejistě dovozují, že název měsíce pochází od „nořiti se“ (v narážce na kry, jež, teplem pukající, noří se pod vodu). Ale my, hovada venkovská, víme moc dobře, že otcem února je úmor. Lidé zmírají a hovada mřou. Pročež musíme napsati něco radostného, veselého, překvapivého. Pochválíme dva otloukané politiky.

Vprvé řadě zaslouží chválu prezident Václav Klaus - za jmenování nového člena bankovní rady. Po několika nešťastných jménech z poslední doby (Mojmír Hampl, Pavel Řežábek) tentokrát mocnář rozhodl překvapivě a výtečně. To nové jméno je Lubomír Lízal.

Proti Lízalovi těžko hledat námitky: výtečné akademické renomé (publikace v špičkových světových odborných periodicích, nikoli, jako u většiny jeho kolegů, ve Finance a úvěr); prověřené řídicí schopnosti (pět let řídil velkou instituci), světový rozhled (Tinbergen Institute, University of Pittsburgh, University of Michigan), dokáže mluvit s politiky (člen NERV) i psát relativně ostré novinové komentáře. Proč tedy VK chválit?

Protože Lubomír Lízal je výslovným žákem nenáviděného Jana Švejnara. Studoval u něj v Americe, společně prováděli a publikovali některé studie, po Švejnarově odchodu převzal Lízal na dlouhé roky řízení CERGE-EI (společné pracoviště UK a AV „amerického střihu“). Toho CERGE-EI, do kterého Topolánkova vláda v době Švejnarovy prezidentské kampaně poslala snad deset kontrol, aby na Švejnara něco našla. Lze se domýšlet, že Lízala si prosadil guvernér Miroslav Singer, který zoufale potřeboval někoho schopného zvládat rostoucí evropskou agendu, ale i tak: Bravo, pane prezidente!

Druhou velkou chválu zasluhuje premiér Petr Nečas. Podle Parlamentních listů odmítl dotaz vycházející z nedělní politické show slovy: „My jsme tu slušní lidé a slušní lidé v neděli v poledne s rodinou obědvají. Já se nebudu vyjadřovat k ničemu, co řekl Václav Moravec nebo co bylo řečeno u Václava Moravce.“ Vynechme zlostný atak na legrační ambice jedné stanice a pojďme k podstatě: V neděli se i premiér snaží být s rodinou, v neděli se i premiér snaží od politiky odstřihnout. No konečně! Pochopí to někdy i Česká televize?

Tady se navíc s premiérem jednohlasně shodnou i obyvatelé Chlívku. Jak se píše v páté kapitole Deuteronomia: „Sedmý den je dnem odpočinku, zasvěceným Hospodinu, tvému Bohu. Nebudeš dělat žádnou práci - ty, tvůj syn ani tvá dcera, tvůj otrok ani tvá děvečka, tvůj býk ani tvůj osel, žádné z tvých dobytčat.“

O autorovi| PETR KAMBERSKÝ redaktor LN

Autor:

SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu
SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu

Zapojite se do soutěže o 3 hodnotné vouchery a vybrte si správné spodní prádlo, které vám bude dělat radost. Jak na to?