Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Klaus mezinárodní soud zatím neuznal

Česko

  10:04
„Sdělení českého předsednictví: Evropská unie opět zdůrazňuje, že plně podporuje a uznává Mezinárodní trestní soud a jeho klíčovou roli při prosazování mezinárodní spravedlnosti.“ Takové prohlášení rozesílali Češi jako „šéfové unie“ v reakci na vydání zatykače na súdánského prezidenta Umara Hasana Ahmada Bašíra. Slova zní ale poněkud podivně z úst země, která jako jediná v EU Mezinárodní trestní soud (ICC) neratifikovala.

Jediní nepodepsali. Smlouvu si jako „horký brambor“ přehazuje prezident Klaus a ministr zahraničí Schwarzenberg. foto: ČTK

Smlouvu o ICC schválil český parlament již na podzim. Nyní se čeká na podpis prezidenta. Již několik měsíců. Smlouvu si totiž jako „horký brambor“ přehrávají mezi Pražským hradem a ministerstvem zahraničí.

Poslední vývoj je takový, že ministr zahraničí Karel Schwarzenberg 6. února odpověděl na Klausův dopis, který obsahoval výhrady ke smlouvě.

„Zopakoval tam faktografické údaje, ale neodpověděl na ty otázky, které prezident položil,“ uvedl hradní mluvčí Radim Ochvat. „Proto se pan prezident rozhodl napsat dopis premiérovi a položit mu stejné otázky,“ dodal Ochvat. Jak již dříve uvedl, Václav Klaus podle něj smlouvu nepodepsal z důvodu vážných právních nesrovnalostí.

Podle mluvčí ministerstva zahraničí Zuzany Opletalové Černínský palác zároveň poslal Klausovy dotazy Legislativní radě vlády, aby se k tomu vyjádřila.

Uvozovky dolníPodrýváme tím nejen autoritu soudu, ale i unie v otázce ochrany lidských práv.Uvozovky horní


Ačkoli tedy předsedáme EU a jedním z našich úkolů je lobbovat za schválení tribunálu ostatními zeměmi, sami jsme se k ICC ještě nevyjádřili.

„Působí podivně, když úkolem předsednické země je podporovat ratifikaci a přesvědčovat ostatní země, pokud to dělá stát, který sám ten Římský statut (Mezinárodního trestního soudu -pozn.red.) neratifikoval,“ uvedl Jan Hamáček z ČSSD, předseda sněmovního zahraničního výboru. Jak dodal, pravdou je, že již při ratifikaci v parlamentu měli se smlouvou někteří poslanci problém, a to zejména kvůli možnému vydávání českých občanů do zahraničí. „Existovala výhrada, že schválením statutu umožníme potenciální stíhání představitelů České republiky,“ vysvětlil Hamáček. „To sice není nepravda, ale na druhou stranu je to absurdní,“ dodal. Ve statutu ICC je totiž jasně definováno, že mohou být stíháni jen lidé, kteří se dopustí těch nejhorších zločinů - proti lidskosti, genocidy a podobně. A za druhé jejich domovský stát musí být v naprostém rozkladu, to znamená, že si je nebude schopen soudit sám. „A to si u České republiky nedovedu představit,“ uvedl Hamáček.

Neratifikaci ICC odsoudil nedávno pro LN i Jiří Malenovský, český zástupce u Evropského soudního dvora, podle kterého máme „z ostudy kabát“. „Podrýváme tím nejen autoritu soudu, ale i celé unie v otázce ochrany lidských práv. A sami sebe zesměšňujeme,“ uvedl.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!