Pondělí 1. března 2021svátek má Bedřich -1 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Klaus ml. je poradcem ministra Dobeše. Chce snížit školní byrokracii

Václav Klaus ml. radí ministru Dobešovi.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Václav Klaus ml. radí ministru Dobešovi. | foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

PRAHA Syn prezidenta Václav Klaus ml. se stal poradcem ministra školství Josefa Dobeše (VV). Coby dlouhodobý kritik nadbytečné školní byrokracie a legislativy má na starosti právě tuto oblast. Pro začátek poslal ministrovi seznam několika věcí, které by bez náhrady zrušil.

Prezidentův syn se k problematice školství vyjadřuje poměrně pravidelně. Nejčastěji na svém blogu. A právě byrokracii na školách prezidentův starší syn často řeší.

Je dokonce jedním ze zakladatelů Asociace aktivních škol. Ta chce umožnit výměnu nových výukových metod, sdílet studentské a učitelské projekty a jiné dobré příklady z praxe a v neposlední řadě bojovat právě proti zbytečné byrokratické zátěži.

"Panu ministrovi už jsem poslal asi osm věcí, které bych zrušil bez náhrady, a asi dalších osm, které bych zrušil částečně. Uvidíme, jak se na to bude tvářit," řekl serveru Lidovky.cz Klaus ml. O jaké instituce nebo nařízení se jedná, ale nechtěl upřesnit. "S panem ministrem se sejdu v pondělí. Do té doby jsou to jen moje návrhy," uvedl Klaus.

Ministr školství Josef Dobeš

Zhruba půlroční spolupráce prý ukáže, zda má ministr Dobeš snahu problém školní byrokracie řešit. S Dobešem se chce scházet zhruba jednou za měsíc. "Mám desetinový úvazek v platové třídě, kterou jsem už zapomněl," doplnil.

Státní maturity? Zrušit!

Václav Klaus ml. je znám jako odpůrce státních maturit, považuje je za zbytečné a nemyslí si, že by přinesly nějakou výraznou změnu. Podle jeho slov by bylo nejlepší, kdyby byl celý projekt státních maturit zrušen.

Na tomto tématu se ale s ministrem Dobešem neshodne. Zatímco Klaus by chtěl projekt zastavit, ministr mu dal zelenou a studenti tak budou v letošním školním roce poprvé státem řízenou zkoušku absolvovat.

Úchylný manuál o sexu

Na dalším tématu se ale oba muži shodnou dokonale. Jde o příručku pro učitele o výuce sexuální výchovy. Tu Václav Klaus ml. velice hlasitě kritizoval, nazval ji úchylným manuálem a autorům brožury doporučil hospitalizaci.

Ministr Dobeš sice nepoužil takto tvrdá slova, nicméně ji po diskusi s protestujícími rodiči, stáhl z webu ministerstva školství. Školám pak poslal dopis s doporučením, aby učitelé při výuce sexuální výchovy respektovali přání rodičů.

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Umírají mladší lidé a my s tím nemůžeme nic dělat, říká šéf KARIM o covidu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V plzeňské fakultní nemocnici prudce stoupá počet hospitalizovaných s covidem-19. Zatímco v podzimní vlně šlo o...