Úterý 11. května 2021svátek má Svatava 14 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Klaus ml. žije v minulém století, stojím za Romanem, řekl zakladatel PORGu

Václav Klaus mladší. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Václav Klaus mladší. | foto: Lidové noviny

PRAHA Mecenáš prestižních škol PORG Martin Roman podporuje modernější způsob výuky, než jaký roky prosazoval Václav Klaus ml., nyní již bývalý ředitel. Myslí si to Ondřej Šteffl, který PORG v roce 1990 založil. Kvalita škol už se měří podle jiných kritérií, než tomu bývalo dříve. A Klaus podle něj v tomto směru zaspal.

"Já kdybych si měl vybrat, tak si vyberu koncepci Romana. Mně připadá, že mladý Klaus žije stále v minulém století," uvedl Šteffl v rozhovoru pro Lidovky.cz. Podle něj už totiž neplatí pravidlo - čím více vědomostí, tím lépe. "Nyní platí spíše - jak říká Andreas Schleicher (odborník na vzdělávání, poradce v OECD) - že už to není čistě jen o větší znalosti obsahu. Jde spíš o rozvoj dovedností."

"Ta doba, kdy mohlo být cílem umět biologii, jako když se hlásím na přírodovědeckou fakultu, chemii jako když se hlásím na Vysokou školu chemicko-technologickou a fyziku a matiku jako když se hlásím na "Matfyz",  je pryč a dál mizí neuvěřitelnou rychlostí," míní Šteffl, v současnosti ředitel společnosti Scio, která mimo jiné připravuje přijímací testy na školy a zabývá se i sledováním vývojových trendů ve vzdělávání.

Roman se dohodl s učiteli

Martinu Romanovi se podařilo zažehnat krizi, která odstartovala po odchodu ředitele Václava Klause Ml. Rezignaci totiž poté ohlásilo i celé vedení základní školy a gymnázia Nový PORG.

Ve středu ředitel Nového PORGu Martin Metelka oznámil, že se "podařilo nalézt dohodu na dalším pedagogickém směřování" školy. "Dostali jsme garance pedagogické autonomie a shodli jsme se na tom, že jedním z členů Správní rady se stane zástupce rodičů," uvedl Metelka, který začátkem týdne ohlásil rezignaci z důvodu nedostatku garancí, jakým směrem se bude škola ubírat.

To se prý změnilo. "Děkuji panu Romanovi za velkorysost v jednání a za pochopení pro naši potřebu jistoty a kontinuity," napsal Metelka v dopise rodičům žáků školy.

"Mladý Klaus tlačil výuku stále do excelence v akademickém vzdělání. Martin Roman místo toho tvrdí, že jsou i jiné věci, dnes možná důležitější. A to odpovídá moderním trendům a má v tom nepochybně pan Roman pravdu," řekl Šteffl.

Význam titulů na ústupu

Svědčí o tom podle něj i žebříček 500  výkonných ředitelů (CEO) nejvýznamnějších světových firem, který každoročně sestavuje časopis Fortune. "To jsou lidé, kteří řídí tento svět - ředitel Googlu, Microsoftu, Toyoty, Fordu, Coca-Coly atd. A mezi nimi je 35 lidí, kteří nemají žádné vysokoškolské vzdělání. A dalších 200, kteří mají jenom bakalářský titul. Přitom před deseti lety byli takoví jenom tři  - Bill Gates, Steve Jobs a Michael Dell. Dnes jich je 7 procent. Takže očividně akademické vzdělání ztrácí na významu," míní zakladatel PORGu.

Martin Roman, bývalý šéf ČEZ a šéf správní rady PORGu, chce, aby jeho školy na tento trend reagovaly. Jenže na tom se s Klausem neshodli. "Moje návrhy, jak školu dále zlepšovat, vnímal jako nepřijatelné zasahování do jeho 'vlastnických práv'," uvedl Roman k důvodům Klausovy rezignace.

Sám Klaus nepopírá, že k novotám, které Roman prosazuje, byl skeptický. "Můj postoj byl takový, že jsem rezignoval na funkci ředitele. Dnes jsem podepsal předávací protokoly," reagoval na dotaz serveru Lidovky.cz.

ČTĚTE VÍCE K TÉMATU:

Podle Šteffla se mecenáš PORGu Roman vzdělávání hodně věnuje a změny, které prosazuje, nejsou jen nějakým náhlým popudem. "Chce PORG směřovat v souladu s trendy, které mnohem více zohledňují změny ve světě a připravují děti pro život hluboko v 21. století, a ne v minulosti," míní Šteffl. 

Jsou i jiné věci, než předměty z roku 1848

PORG už naznačil, jaké novinky chystá - zaměří se na tzv. "non cognitive" skills. To znamená, že žáci budou pilovat schopnosti prezentovat a komunikovat, být asertivní, umět vyjednávat, řešit konflikty nebo pracovat v týmu. "Důležité jsou i jiné věci, než těch dvanáct předmětů, které zde máme od roku 1848," dodal k tomu Šteffl.

Trendem ve vzdělávání je podle Šteffla také snaha přiblížit školu skutečnému životu. "A já si myslím, že PORG je teď od života dost odtržený," uvedl. Naopak vzorem je v tomto směru škola Raffles v Singapuru, která je podle Šteffla zřejmě nejlepší střední školou na světě.

"Podle mých informací se tam i z Etonu (britská elitní škola známá jako "líheň" britských premiérů) jezdí učit, jak se má správná střední škola dělat. Mají třeba tzv. "gap" semestr - v předposledním ročníku před maturitou děti nechodí do školy, ale dělají něco opravdového. Pracují ve výzkumné laboratoři nebo odjedou do Nepálu a pomáhají tam učit angličtinu. Přitom je Raffles škola extrémně náročná," popsal Šteffl. Rád by prý viděl, kdyby se škola, kterou založil, vydala podobným směrem.

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Michal Anděl vedoucí Centra pro výzkum výživy, metabolismu a diabetu 3.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

První romské dítě, které skončilo v babyboxu. Romové zuří, matka ho chce zpět

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je to příběh 217. dítěte, které babyboxy zachránily a prvního romského dítěte, které se v babyboxu ocitlo. Matka...

Fiala politiku dělat neumí a důsledky jsou tragické, hodnotí Klaus dnešní ODS

Václav Klaus | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za deset dní oslaví ODS třicáté výročí svého vzniku. MF DNES požádala jejího zakladatele Václava Klause, aby...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!