15. února 2017 13:08 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Klaus mladší nazval ‚dospělého‘ aktivistu udavačem. Ten narážky na Morozova neřeší

Václav Klaus mladší. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Václav Klaus mladší. | foto: Lidové noviny

PRAHA Václav Klaus mladší se na svém facebookovém profilu opřel do šestnáctiletého aktivisty z Prostějova, kterého soud v minulém týdnu zplnoletnil. Jakuba Čecha označil za udavače a přirovnal ho k Pavlíku Morozovovi, hrdinovi sovětské propagandy. „Vyjádření pana Klause mladšího je mi víceméně ukradené. Zapadá do dlouhodobého chování představitelů ODS,“ reagoval na kritiku aktivista.

„Tento mladý člověk již toho velmi mnoho v životě dokázal. Udal asi čtyři lidi. Možná víc,“ napsal na svůj Facebooku Klaus k odkazu na článek, který informoval o zplnoletnění mladého aktivisty Jakuba Čecha.

Aktivista Jakub Čech z Prostějova.

Šestnáctiletý aktivista Jakub Čech z Prostějova.

„Ale marná věc, dokud neudá vlastní rodiče, bude stále světovou jedničkou Pavlík Morozov - mladý hrdina sovětské kolektivizace,“ dodal syn bývalého prezidenta a exředitel gymnázia PORG na adresu Čecha, který již několik let upozorňuje na činnosti komunálních politiků v rodném Prostějově.

Co Klause k takovému kritickému příspěvku vedlo, není zřejmé. Vyjádřit se k němu blíže odmítl. „Jde o facebookový status, který je veřejný, každý si jej může každý přečíst, a já ho nebudu komentovat,“ řekl ve stručnosti serveru Lidovky.cz. Jaká udání myslel, už neupřesnil. Sdělil pouze, že nešlo o nesouhlas s tím, že byl šestnáctiletý aktivista před několika dny soudy prohlášen za „dospělého“.

Vyjádření zapadá do stylu ODS, napsal Čech

Mladého aktivisty se ale Klausova slova příliš nedotkla. „Vyjádření pana Klause mladšího je mi víceméně ukradené. Zapadá do dlouhodobého chování představitelů ODS, což je podle mě strana, která se dlouhodobě a systematicky podílí na rozkrádání veřejných peněz,“ napsal serveru Lidovky.cz.

„Právě ODS jsou aktivní občané zajímající se o věci veřejné trnem v oku. Vyjádření v tomto duchu mě od člověka, jako je on, který příliš nezná principy fungování demokratického právního státu, absolutně nemůže překvapit. Před časem se divil, že soud vůbec projednává něčí žalobu. Označil to za vítězství nátlakových skupin,“ dodal.

Klaus v narážce mluvil o ruském chlapci Pavlu Morozovovi, z nějž sovětská propaganda vytvořila prototyp prosovětského hrdiny a mučedníka. Podle propagandistů Morozov udal svého otce úřadům jako kulaka. Jeho otec byl následně poslán do Gulagu a chlapec byl ve věku třinácti let zavražděn vesničany. Historikové ovšem přišli s jinými verzemi příběhu, udavačství mladého Morozova zpochybňují.

skŠárka Kabátová, rsaRobert Sattler

DĚTI TESTUJÍ: Jak jim chutnal Pribináček v kapsičce?
DĚTI TESTUJÍ: Jak jim chutnal Pribináček v kapsičce?

Kdo jiný by měl vyzkoušet chuť nového Pribináčka Kapsíka než děti. Jak dopadl tenhle tvarohový dezert, který na pultech obchodů najdete ve dvou variantách: kakaové a vanilkové.