15. března 2019 15:32 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Klaus mladší přirovnal Macronův plán k Hitlerovu Mein Kampfu. Nepřijatelné, tvrdí ministr obrany

Václav Klaus mladší během svého projevu na akci k 80. výročí okupace... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Václav Klaus mladší během svého projevu na akci k 80. výročí okupace... | foto: YouTubeReprofoto

PRAHA Poslanec Václav Klaus mladší (ODS) svými výroky na veřejnosti znovu vzbudil kontroverzi. Tentokrát na vzpomínkovém večeru k 80. výročí okupace Československa nacistickým Německem připodobnil záměr francouzského prezidenta Emmanuela Macrona na reformu Evropské unie ke knize Mein Kampf od Adolfa Hitlera.

Na pietní akci pořádané Českým svazem bojovníků za svobodu (ČSBS), která se konala ve středu v Domě armády v pražských Dejvicích, vystoupil Klaus mladší s projevem. V něm mimo jiné ocenil hrdinství vojáků a občanů, kteří se za protektorátu postavili nacistickému režimu.

„Nestačí ale jen připomínat historii, musíme si uvědomit, že zlo na světě existuje a přichází zpravidla v nových podobách,“ zmínil dále.

„Demokraty nemohl nechat v klidu otevřený dopis  jednoho z vůdčích architektů nové Evropy, Emanuela Macrona. Vlivné lidi disponující mocí ovlivnit vaše životy byste měli pečlivě poslouchat a brát jejich slova vážně. Hitler myslel Mein Kampf vážně, není důvod si nemyslet, že Macron své teze vážně nemyslí,“ rozvinul někdejší gymnazijní ředitel svou myšlenku.

Nepřijatelné, tvrdí ministr Metnar

Jeho vystoupení nezůstalo bez povšimnutí. Zkritizoval jej například předseda senátního výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost nebo spisovatel Jiří Padevět.

„Akce měla být připomínkou začátku nacistické okupace, ale podle mého názoru byla spíše přehlídkou toho nejhoršího, co může současný veřejný prostor nabídnout,“ napsal Padevět ministru Lubomíru Metnarovi a náčelníkovi generálního štábu armády Aleši Opatovi.

„Netuším, jak je možné, že čestná stráž AČR je přítomna projevu pana Václava Klause mladšího, ve kterém přirovnává francouzského prezidenta Macrona k Adolfu Hitlerovi,“ dodal.

Resort obrany serveru iDnes.cz sdělil, že s pořádáním akce neměl nic společného, pouze propůjčili prostor a čestnou stráž. Ministr Metnar se od události distancoval. „V den, kdy si nejvyšší ústavní činitelé, ministerstvo a armáda připomínali výročí vstupu do NATO, jsou podobná prohlášení nepřijatelná,“ reagoval.

Společně s Klausem vystoupili na akci s proslovy také komunistický lídr Vojtěch Filip předseda ČSBS Jaroslav Vodička, senátor Jaroslav Doubrava či první muž kandidátky SPD pro evropské volby Ivan David.

Nešlo přitom o první kontroverzní výrok Václava Klause mladšího v tomto týdnu. V úterý na jednání sněmovny přirovnal hlasování poslanců o unijních direktivách k rozhodování o židovských transportech. Jeho straničtí kolegové jej záhy vyzvali k opuštění poslaneckého klubu. Budoucnost Klause juniora v ODS bude v sobotu řešit výkonná rada strany.

rsaRobert Sattler

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz