Čtvrtek 2. prosince 2021, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Klaus na kandidátce ODS? Dobrá nabídka, přesvědčuje Blažek stranu

Česko

  16:03
PRAHA - Je to dilema, které bude muset vedení ODS vyřešit: využít Václava Klause, nebo mu dát košem. Tedy pokud bývalý prezident ohlásí kandidaturu do Evropského parlamentu. Anketa serveru Lidovky.cz ukazuje, že strana je v této otázce rozdělená. Nápad na spojení s Klausem vytáhl místopředseda ODS Pavel Blažek.

Ministr spraveldnosti Pavel Blažek (ODS) při rozhovoru pro LN foto: MAFRA - Michal Růžička

"Kvalitně sestavená kandidátka do sněmovny a k tomu Václav Klaus na kandidátce do europarlamentu, to by byla dobrá nabídka voličům," uvedl ministr spravedlnosti Pavel Blažek v rozhovoru pro LN.

"Je třeba zvážit, že poněvadž Miloš Zeman chce volby do sněmovny i do Evropského parlamentu svolat na stejný den, došlo by Klausovou kandidaturou k velkému zbarvení těch voleb," přemýšlí ministr a místopředseda ODS Blažek.

"Kdyby potom kandidoval za někoho jiného, tak svoje hlasy odebere ODS, nikomu jinému," podotýká Blažek.

Kuba s Blažkem souhlasí, Sobotka je proti

Jenže to nemusí být tak jednoduché. Klaus vždy společnost rozděloval, řada lidí sice v době jeho předsednictví ODS volila stranu kvůli němu, velký tábor voličů ale jeho názory a činy od ODS odehnaly. Po vyhlášení lednové amnestie navíc Klausova podpora klesla na historické minimum. Není tak zřejmé, zda by případná Klausova kandidatura do europarlamentu na kandidátce ODS straně spíše neuškodila, než aby jí pomohla. Navíc Klaus ODS po svém odchodu často kritizoval. 

ODS představa Klause jako jedné z hlavní figury volebního klání rozděluje. K Blažkovi se přidává první místopředseda strany Martin Kuba, další místopředseda, bývalý ministr Jiří Pospíšil už ale mluví o opatrnosti a proti Klausově účasti na kandidátce ODS se postavil místopředseda Senátu Přemysl Sobotka.  

"Pokud by to chtěl i on (Klaus) sám, mně by se to samosebou líbilo," říká Blažek s tím, že bývalého prezidenta už požádal o schůzku, na které se ho chce na kandidaturu do europarlamentu zeptat.

ČTĚTE TAKÉ:

O tom, že dlouholetý kritik současné podoby evropské integrace Klaus by mohl usilovat o vstup do europarlamentu psal server Lidovky.cz už na konci ledna (více zde), konkrétnější úvahy v tomto duchu se objevily v polovině března (čtěte zde). Institut Václava Klause, kde nyní bývalý prezident působí, však nechtěl tyto zvěsti nijak komentovat.


Postava Klause členy ODS rozděluje

  • Martin Kuba, 1. místopředseda

"Vidím to stejně. Již dříve jsem řekl, že pokud Václav Klaus projeví reálný zájem o kandidaturu do Evropského parlamentu na kandidátce ODS, má moji podporu."

  • Jiří Pospíšil, místopředseda

"Nechci vylučovat tu možnost, že by Václav Klaus kandidoval do evropských voleb na kandidátce ODS. Na druhou stranu, na rozdíl od pana ministra Blažka jsem v tomto opatrný. Je třeba si uvědomit, že v poslední době vztah Václava Klause k ODS nebyl vždy pozitivní. Některé kroky, které učinil, vzbuzovaly nevoli i u naší členské základny. Mám na mysli třeba amnestii. Takže je to téma, o kterém bychom se měli bavit, ale nelze se na to dívat nekriticky a a priori ten nápad přijmout."

  • Jan Zahradil, předseda poslaneckého klubu EP

"Pokud by Václav Klaus opravdu chtěl kandidovat do Evropského parlamentu, považuji za logické, aby to bylo na kandidátce ODS, ne nějakého marginálního spolku. Je však třeba zjistit jeho skutečný záměr, a ne jen posílat vzkazy přes média."

  • Boris Šťastný, poslanec

"Nerozumím, proč různí představitelé vedení ODS zrovna teď přes média vysílají bývalému prezidentovi podobné vzkazy, když na posledním kongresu ti samí lidé veškeré úvahy na sblížení ODS s Václavem Klausem smetli nekompromisně a s výsměchem ze stolu. V tuto chvíli pokládám za irelevantní a neslyšel jsem, že by bývalý prezident o nich jakkoli uvažoval."

  • Přemysl Sobotka, místopředseda Senátu

"Nevidím důvod, aby Václav Klaus, který ODS opustil, za nás kandidoval."

Autoři: ,

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Advantage Consulting, s.r.o.
ANALYTIK NÁKUPU (40-45.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Pardubický kraj
nabízený plat: 40 000 - 45 000 Kč