Pondělí 6. února 2023, svátek má Vanda
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Klaus: Není zlatá Gruzie a zlé Rusko

Česko

  10:36
Prezident Václav Klaus je hluboce znepokojen vývojem na Kavkaze. V e-mailových odpovědích pro MfDnes odsoudil gruzínský útok na Jižní Osetii, vraždění civilistů v oblasti i masivní nasazení ruské armády. Současnou situaci podle Klause ovlivnilo odtržení Kosova od Srbska. Prezident také odmítl srovnání s invazí vojsk Varšavské smlouvy v čele s někdejším Sovětským svazem do Československa před 40 lety.

Václav Klaus foto: Michal DoležalČTK

"Zásadně odsuzuji gruzínský útok na Jižní Osetii, vraždění civilistů v této oblasti i masivní nasazení ruské armády. Jsem smutný z toho, že se nechce brát realita, jaká je, zase se vytvářejí určité mýty, zase se vede zástupná hra nad touto tragickou situací a ona to tragická situace pro miliony lidí na Kavkaze v každém případě je. Oběťmi jsou vždy normální lidé, a ne politici," sdělil Klaus, který tento týden v některých médiích čelil kritice za to, že se k rusko-gruzínskému konfliktu, který trvá již týden, dosud nevyjádřil.

Poslechněte si: Rozhovor s Václavem Klausem na Rádiu Česko

V rozhovoru pro Rádio Česko to vysvětlil tím, že se nemůže vézt "na vlně, módní vlně toho, že zlatá Gruzie a zlé Rusko". "To se mi zdá tak zjednodušené vidění světa, že bych o tom musel napsat rozsáhlý text, že to takhle nevidím, tak se do toho snažím příliš zatím nijak necpat tím svým prohlášením," řekl.

Zároveň se Klaus distancoval od postoje prezidentů Polska, Ukrajiny a pobaltských zemí, kteří ve společné deklaraci po návštěvě Tbilisi mimo jiné uvedli, že Gruzie by se měla dostat na cestu vedoucí k členství v NATO, aby se předešlo tomu, že bude v budoucnu vystavena novým útokům Ruska. "Takový ten postoj, který zaujala čtveřice mých kolegů - baltských prezidentů, včetně prezidenta polského ve své deklaraci, prostě takhle já tu situaci nevidím," řekl Klaus Rádiu Česko.

V rozhovoru pro dnešní Mladou frontu Dnes Klaus odmítl srovnávat dění v Gruzii s invazí vojsk Varšavské smlouvy do Československa v srpnu 1968. "To nelze srovnávat. Československo tehdy nezaútočilo na Podkarpatskou Rus, invaze nebyla odpovědí na náš útok. Dubček nebyl Saakašvili," uvedl.

Klaus MfD dále sdělil, že současnou situaci v Gruzii zásadně ovlivnil
případ odtržení Kosova od Srbska. Původně srbská provincie Kosovo letos proti vůli Srbska vyhlásila nezávislost, už ji uznalo několik zemí včetně Česka. "Odtržením Kosova získalo Rusko silné ospravedlnění pro svou akci a obávám se, že se s důsledky tohoto precedentu budeme potýkat ještě dlouho, a ne jen na Kavkaze," sdělil Klaus k rusko-gruzínskému konfliktu.

Na dotaz, zda je obsazení části Gruzie ruskými vojáky argumentem pro zřízení americké radarové základny v Česku, Klaus odvětil: "Jestli Česká republika (a já v tomto ohledu plně souhlasím) nepovažuje americkou radarovou základnu u nás za vojenské zařízení namířené proti Rusku, pak mezi gruzínským konfliktem a radarem žádná souvislost není."

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat