Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Klaus nepřijme demise. Ústavu zatím neporušuje

Česko

  12:09aktualizováno  16:06
PRAHA - Prezident Václav Klaus chce od premiéra Petra Nečase (ODS) slyšet plán na řešení politické krize, až pak přijme demise ministrů. Odmítá, aby v zemi vypuklo období bezvládí, nelíbí se mu ani varianta vzniku úřednické vlády. Oznámil to v pondělí v poledne na Hradě ještě před schůzkou s premiérem.

Prezident Václav Klaus foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

"Uplynuly dva dny a můj – a nejen můj – neklid a nejistota narůstá, protože zazněly silné až ultimativní výroky z různých míst," řekl prezident Václav Klaus. "Než přijmu demisi či demise, nebo než vydám rozhodnutí o odvolání ministra, budu vyžadovat plán dalšího fungování vlády České republiky," zdůraznil.

V pondělí odpoledne premiér Nečas předal prezidentu Klausovi rezignaci ministra dopravy Víta Bárty a návrh na odvolání ministrů vnitra a školství Radka Johna a Josefa Dobeše (všichni VV). Prezident o jejich odvolání ale ještě nerozhodl, očekává totiž, že řešení vládní krize přinese nadcházející jednání koaličních stran, uvedl Hrad v tiskovém prohlášení.  


Ještě v sobotu však Klaus upozornil, že v případě, že mu premiér Petr Nečas (ODS) donese demise ministrů, tak mu nezbude, než je přijmout. "Já bych je samozřejmě v takové situaci musel přijmout," vyjádřil se Klaus. Jinými slovy, tento postup je totiž dán ústavou. Avšak lhůta, v níž Klaus musí ministry odvolat, není přesně stanovena.

K tématu


Podle advokáta a někdejšího člena komise pro přípravu Ústavy ČR Miroslava Sylly se Klaus pohybuje v rámci svých ústavních možností. "Já si myslím, že pan prezident neřekl, že demisi nepřijme. Chápu to tak, že požaduje nějaký plán B, je to jeho logický politický požadavek, který je v rámci ústavy," řekl serveru Lidovky.cz.

Prezident Klaus důrazně odmítl, aby v České republice znovu vzniklo dlouhé období bezvládí, nesouhlasí však ani se vznikem úřednické vlády.

K tématu


Premiér Nečas žádá odchod tří ministrů za VV. Kromě ministra dopravy Víta Bárty, který sám oznámil rezignaci kvůli aféře kolem údajného uplácení poslanců VV, chce Nečas odvolat i předsedu VV Radka Johna z funkce ministra vnitra a ministra školství Josefa Dobeše. VV hrozí odchodem z koalice, pokud by takový krok nebyl provázen i "vyhazovem" některých ministrů ODS a TOP 09 z kabinetu. Ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) proto v pondělí nabídl svou funkci k dispozici premiérovi.


VV v pondělí znovu vyzvaly k tomu, aby Nečas svolal jednání koaličních špiček. Nečas by s nimi prý měl jednat ještě před tím, než doručí odvolání ministrů na Hrad. Jinak prý poruší koaliční smlouvu. Jednání se ale nakonec uskuteční až v 19:00, tedy až po schůzce premiéra s prezidentem.

Hlasujte v anketě

Nečas se v pátek s prezidentem dohodl na tom, že rozhodnutí o výměně Bárty udělají až v pondělí. Poté ale přišla výzva ODS a TOP 09 k odchodu dalších členů kabinetu za VV. Klaus v sobotu řekl, že nastává vážná vládní situace.

Přeje si prý ujištění, že ti, kteří ji rozehráli, vědí, jaké budou další kroky, pro něj je to překvapení. Vláda je podle jeho názoru zralá na "jisté přeskupení". Tajemník prezidenta Ladislav Jakl v médiích naznačil, že Klaus nechce vládu opřenou o přeběhlíky a chce mít jasno v tom, jaký plán na stabilní vládnutí politici mají.

Proti odvolání ani prezident nic nezmůže

Prezident Václav Klaus může obtížně bránit návrhu premiéra Petra Nečase (ODS) na odvolání ministrů, řekl místopředseda koaliční TOP 09 a ministr financí Miroslav Kalousek. Také podle ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS) si Klaus podle ústavy nemůže klást podmínky a návrhu premiéra na odvolání ministrů musí po jeho předložení vyhovět.

Podle Kalouska je plán takový, že vláda by po obměně svých členů měla požádat sněmovnu o důvěru, nebo bude čelit návrhu na vyslovení nedůvěry. Pokud důvěru ztratí, nejčistším řešením jsou předčasné volby, uvedl Kalousek.

Prezident musí vyhovět, říká ústava
"Z pohledu ústavně-právního je to krok sporný, protože předloží-li premiér návrh na odvolání člena vlády, pak podle českého ústavního pořádku, a tak je i vykládán ústavními právníky, musí prezident návrhu vyhovět, nemůže to podmiňovat nějakými dalšími variantami," řekl Pospíšil.

Premiér podle Pospíšila není povinen předložit plán vládnutí v řádu několika hodin. "Prezident by měl podle ústavních zvyklostí návrhu vyhovět v řádu hodin, maximálně dnů. Je otázka, nakolik v té chvíli bude jednoznačný plán dalšího vládnutí, takto to úplně podmiňovat nelze," řekl. Jiná situace je podle Pospíšila u demise ministra než u jeho odvolání. Prezident nemá jednoznačnou povinnost ji přijmout na rozdíl od odvolání, vysvětlil.

Autoři: , ,