Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Klaus o pandemii: Je to bublina

Česko

PRAHA Pouhá bublina, to je podle prezidenta Václava Klause pandemie prasečí chřipky. Česká republika, která objednala vakcíny pro desetinu obyvatel, podle Klause tuto hrozbu přecenila. „V případě prasečí chřipky u nás rozhodně nedošlo k podcenění. Naopak,“ uvedl prezident, „v této chřipce vidím stejnou bublinu jako v různých oteplováních,“ soudí.

Výraz bublina použil už dříve v souvislosti s prasečí chřipkou středočeský hejtman David Rath (ČSSD). Klaus je tak už druhým politikem u nás, který se v případě pandemie staví proti názorům odborníků. Experti na nakažlivé nemoci si na rozdíl od těchto politiků zatím vůbec netroufají letošní chřipku hodnotit.

„Nedá se v žádném případě říci, že pandemie skončila,“ říká primář a specialista na chřipku Václav Chmelík. „To vůbec není otázka, která by byla uzavřená. Obavy, které byly z tohoto chřipkového kmene, ještě nebyly potlačeny,“ soudí také primářka infekčního oddělení Fakultní nemocnice Na Bulovce Hana Roháčová. „To, že byl průběh nemoci zatím poměrně mírný a že počet zemřelých, alespoň u nás, nebyl výjimečně vysoký, neznamená, že s tímto virem nebude ještě problém,“ dodala Roháčová.

Žádný z expertů totiž nedokáže odhadnout, jestli přijde další vlna chřipky, jak bude silná ani jestli se virus výrazně nezmění.

Členové bezpečnostní rady státu se včera na jednání, kterého se účastnil i Klaus, zabývali kontroverzním povinným očkováním vojáků. Generální štáb armády totiž před několika dny rozhodl o povinném očkování 16 tisíc vojáků a civilních zaměstnanců. To kritizoval jak Klaus, tak odborníci na očkování. Podle názoru bezpečnostní rady by se mělo očkovat jen osm tisíc vojáků a vakcíny nemají být povinné, dokud o tom kvůli vývoji pandemie nerozhodne hlavní hygienik Michael Vít.

Očkování vojáků je zatím pozastaveno. „Myslím si, že není úplně korektní přístup očkování odsouvat. Pokud máme vakcínu aplikovat, tak samozřejmě co nejdříve,“ kritizuje odkládání předseda České vakcinologické společnosti Roman Prymula. Vakcína začíná plně chránit až po 14 dnech.

Další vývoj chřipky, to je podle kapacit v oboru velká neznámá. Nachlazení u nás v posledních dnech přibylo, chřipky samotné ale ne. „Počkáme ještě týden, ale zdá se, že se epidemická aktivita chřipkových virů zvyšuje,“ uvedl Vít.

„V současné době se situace zklidnila, pacientů není tolik jako v prosinci,“ popisuje z praxe Roháčová. Na jejím oddělení se léčí lidi s velmi těžkým průběhem chřipky a s vážnými komplikacemi.

O očkování proti prasečí chřipce není ani mezi ohroženými nemocnými u nás příliš zájem. Očkovat se zatím nechalo necelých 60 tisíc lidí. „Někdy na druhou stranu mají o očkování zájem lidé, kteří nebyli zařazeni mezi rizikové skupiny,“ uvádí Roháčová. Pro ně ale zatím vakcína uvolněna nebude. Ve světě dostalo vakcínu, která se používá u nás, přes 80 milionů lidí. Naočkovat se nechala ministryně zdravotnictví Dana Jurásková, ministr obrany Martin Barták to má v úmyslu. Naopak Klaus považuje očkování za zbytečné.

Autor:

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.