Pondělí 2. srpna 2021, svátek má Gustav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Klaus: Obamův projev byl nečekaně český

Česko

  15:15
PRAHA - Podle českého prezidenta Václava Klause byl nedělní projev jeho amerického protějšku Baracka Obamy na Hradčanském náměstí "nečekaně pražský a nečekaně český".

Václav Klaus (vpravo) vítá americkém prezidenta Baracka Obamu na Pražském hradě foto: AFP

"Nebyl to kosmopolitní projev, ve kterém by prezident Obama využil siluety Prahy k tomu, aby dal obecné poselství, překvapivě dlouze hovořil o Praze, o historii. On o tom mluvil i při těch různých našich setkáních, on se vyptával jak to bylo v roce 68, jak to bylo v roce 89," řekl Klaus v rozhovoru pro Rádio Česko.

"Není pravda, že to byl projev při příležitosti summitu EU. To je pro nás dobrá věc," zdůraznil prezident. Podle něj na následném setkání s evropskými prezidenty a předsedy vlád všichni "pokyvovali hlavou a říkali, no, to se vám podařilo".

Český prezident také zdůraznil, že během Obamovy schůzky s českými politiky na Pražském hradě se o otázce globálních změn klimatu hovořilo jen velmi krátce. "Z té více než čisté hodiny našich jednání, z nichž já jsem byl na všech a někteří byli na částech z nich, pan (ministr životního prostředí Martin) Bursík taky na malé části z nich, tak tam se mluvilo o klimatu asi tak tři minuty," řekl Klaus.

"Pro pana Bursíka to musela být studená sprcha," doplnil prezident. Obama podle něj na Bursíkovu otázku, zda USA převezmou vůdcovství v boji proti klimatickým změnám, řekl, že "první věc, kterou musíme vzít v úvahu, je ekonomická realita a ekonomická krize". Druhou Obamovou větou podle Klause bylo, že rozvojové země musejí dostat šanci se rozvíjet a západ jim v tom nesmí bránit.

Obama podle Klause také přiznal, že i USA jsou v otázce klimatu rozpolcené. "Na obou pobřežích, západním i východním je názor, že boj s klimatem je hlavní věc, ale ve středu Ameriky si to ti lidé vůbec nemyslí," citoval Klaus svého amerického kolegu. Teprve poté prý Obama řekl, že cítí svou zodpovědnost a USA budou hrát v boji s klimatickými změnami zodpovědnou roli.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!