Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Klaus odejde za tři týdny, přestěhuje se do vilky v Kobylisích

Slovensko

  17:10
PRAHA - Do odchodu prezidenta Václava Klause zbývají tři týdny, prezidenta ještě čekají oficiality i zařizování soukromých záležitostí. Prezidentský pár například bude muset vyřešit přestěhování z luxusní nedávno rekonstruované Lumbeho vily v hradním areálu u Brusnice.

Prezident Václav Klaus při rozhovoru pro LN foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

Klausovi budou bydlet ve své vilce, kterou mají v pražských Kobylisích. Klausovi mají řadový domek od roku 2007, koupili ho podle médií za osm milionů korun. Má suterén, přízemí, první patro a podkroví o celkové rozloze dvě stě metrů čtverečních. Stejně velká je podle dostupných údajů i přilehlá zahrada.

Klausův program na příští týden
Až nebude prezidentem, mohl by Klaus také začít víc navštěvovat chalupu v jihočeských Prudicích na Táborsku, kam neměl čas příliš jezdit.

Hrad zveřejnil program prezidenta na příští týden. Jednou z akcí bude například rozlučka se členy diplomatického sboru zahraničních misí sídlících v Praze. Velvyslance přijme Klaus příští čtvrtek. V pondělí také hlava státu zahájí 90. koncert z cyklu Jazz na Hradě. Bude to předposlední akce za účasti Klause jako prezidenta.

K TÉMATU

Klausův cyklus Jazz na Hradě uzavře 3. března koncert pro odcházejícího prezidenta ve Španělském sále na Pražském hradě. Objeví se na něm například Emil Viklický, Jiří Stivín či zpěvačka Lucie Bílá.

"S mým klavíristou Petrem Maláskem jsme domluvení na skladbě Summertime," řekla Lidovým novinám k přípravám večírku Bílá. Až Klaus odejde, hodlá jeho nástupce Miloš Zeman v organizování hudebních pořadů nějakým způsobem pokračovat.

Současného prezidenta ještě čeká i sportovní událost. Hned v sobotu míří na mistrovství světa v biatlonu v Novém městě na Moravě.

Poslední cesta na Slovensko
Spekuluje se dále, že by se Klaus mohl přijít 6. března podívat na zasedání vlády a rozloučit se s ministry. Otázkou pak je i to, zda a jak se bude hlava státu loučit se zákonodárci.

Možnost společné akce poslanců a senátorů s Klausem, zdá se, prakticky padla. Do Senátu Klaus nepřišel, Sněmovna ho tedy zvát taky nebude. Vše tak zřejmě nyní záleží na prezidentské kanceláři. Zbývající dobu by Klaus nicméně měl využít na rozlučkovou cestu na Slovensko.

V poslední den funkčního období 7. března Klaus a Zeman položí v Lánech společně věnec k hrobu Tomáše Garrigua Masaryka, pak společně také poobědvají na zámku, venkovském prezidentském sídle. Již potvrzená je účast Klause na ceremoniálu 8. března k uvedení nového hlavy státu.

Autoři: ,