23. dubna 2014 11:01 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Klaus ohlásil sbližování s ODS. Dvě tři jména možná zakroužkuju, říká

Václav Klaus. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Václav Klaus. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Po katastrofálním volebním neúspěchu hnutí kolem Jany Bobošíkové si exprezident Václav Klaus vybral jiného volebního oblíbence. Nadcházející eurovolby jsou sice podle bývalého předsedy občanských demokratů "o ničem", i tak však Klaus předpokládá, že z ODS zakroužkuje na volebním lístku dvě až tři jména.

Bývalý prezident a někdejší předseda ODS Václav Klaus hovořil o své podpoře kandidátů ODS při volbách do Evropského parlamentu v úterý v rozhovoru pro Českou televizi.

Nadcházejícím eurovolbám ale nepřikládá význam, jsou podle něj "o ničem". Míní, že za současného fungování Evropské unie členové EP nemají šanci něco významného změnit. "V podstatě nemá nikdo z nich šanci cokoli udělat," řekl. Volit půjde, protože je pro parlamentní demokracii a účast v hlasování považuje za morální povinnost. "Pak mě nezbude, než abych nakonec volil ODS," uvedl v televizi. O tom, že by do europarlamentu kandidoval sám, neuvažuje. Nechce prý trávit zbytek života mezi stovkami jiných europoslanců v Bruselu.

"Ne, mě to nebaví tam v té mase," dodal. Na otázku, jestli neuvažuje o tom, že by v příštím volebním období znovu kandidoval na českého prezidenta, řekl, že "to je tak daleko, nevím, co by se muselo stát v té naší zemi". Slovy "ale jo, ale teď to nechme, to není aktuální věc" pak odpověděl na dotaz, zda by nechtěl pomoct ODS, která se potýká s odlivem voličské přízně i členů.

Nového předsedu občanských demokratů Petra Fialu respektuje, s jeho názory prý do značné míry souzní. Otázkou je podle Klause to, jestli se Fiala dokáže z vysokoškolského profesora přerodit "v trochu dryáčničtějšího" politika, který přitáhne voliče. Klausův starší syn Václav nyní působí jako Fialův poradce pro školství. Bývalý prezident v ČT řekl, že to synovi "nevetoval". "Myslím, že ODS si zaslouží, aby se zmátořila, aby se vyhrabala," dodal. Občanští demokraté mají podobně jako sociální demokraté ke svým bývalým předsedům komplikovaný vztah.

Klaus, který stranu založil a od roku 1991 do prosince 2002 vedl, se v posledních letech netajil tím, že se s občanskými demokraty čím dál víc názorově rozchází. Když se v roce 2008 vzdal i čestného předsednictví, řekl, že ODS se posunula do politického středu a stala se spíš stranou lobbistických zájmů než idejí. Po lednovém Fialově zvolení do čela ODS mu Klaus popřál, aby se mu dařilo a s Fialou už se rovněž sešel.

ČTK