Neděle 22. května 2022, svátek má Emil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Spor o ‚Sorosovu univerzitu‘? Orbán činí odvážný krok, chválí exprezident Klaus

Česko

  6:00
PRAHA - Bývalý český premiér a pozdější prezident Václav Klaus pro LN tvrdí, že si Středoevropská univerzita před dvaceti lety nárokovala v Praze úlevy. Jeho vláda na to nepřistoupila, takže od roku 1996 sídlí „Sorosova univerzita“ v Budapešti. Tam ji teď nechce Viktor Orbán.

Václav Klaus foto:  Dan Materna, MAFRA

Spor o prominentní Středoevropskou univerzitu (CEU) v Budapešti a jejího zakladatele George Sorose budí vášně. Politika premiéra Viktora Orbána ji „vyhání“ ze země. Parlament totiž schválil omezení působení zahraničních škol v zemi. Za univerzitu už demonstrují studenti. A západní liberálové hovoří o soumraku demokracie v Maďarsku. CEU dostává nabídky na přesídlení do Vilniusu, do Vídně, do Olomouce i do Prahy...

Odtud už ale v roce 1996 odešla, působila tu. Jenže se nedomluvila na podmínkách s českou vládou, jíž v té době předsedal Václav Klaus, pozdější prezident ČR.

Jaké debaty vedl? „Už je to strašně dávno, na moc detailů si nevzpomínám. Základní dojem je však ten, že jsem pana Sorose už tehdy považoval za velké nebezpečí budování demokracie u nás. Nenamítal jsem nic proti jeho nadaci v Praze, ale jeho univerzitu jsem považoval za velký problém. Přesto je třeba říci, že Sorosovu univerzitu v Praze před více než dvaceti lety nikdo nezakázal,“ řekl LN Klaus.

„Česká vláda, jejímž jsem byl předsedou, tehdy ‚pouze‘ většinově odmítla této instituci poskytnout dalekosáhlá privilegia a úlevy, které si nárokovala a jimiž podmiňovala své fungování v Praze... Pozdější politické aktivity George Sorose a jím financovaných institucí v řadě zemí světa potvrdily, že toto rozhodnutí bylo správné,“ tvrdí Klaus.

Česko mělo ve společném projektu poskytovat prostory a Soros peníze na provoz, platy či stipendia. To se domluvilo za účasti prezidenta Václava Havla před dubnem 1991, kdy škola začala v Praze fungovat. Rozpad Československa pak změnil situaci. „V české vládě převládl nacionalismus podobný někdejšímu slovenskému a (...) Klausova vláda vypověděla závazek daný vládou předchozí a Středoevropskou univerzitu z Prahy vypudila,“ psal kriticky ve čtvrtečních LN Jiří Zlatuška, někdejší rektor Masarykovy univerzity a akademik pamětník.

Ovlivňuje Soros politiku?

Elitní CEU se stále specializuje na společenské vědy, vychovává občansky aktivní intelektuály. Na její podporu v boji o Budapešť se už ozvali někteří nobelisté, levicovější média i Angela Merkelová. Orbán už však miliardáře Sorose osočil, že v zemi potajmu ovlivňuje politiku a veřejné mínění.

Obával se toho před dvěma dekádami i Klaus? „Ano, obával a obávám se toho dodnes. Sorosovo jméno je pro mne symbolem totální dezinterpretace slova ‚občanská společnost‘; já jsem vždy chtěl ‚společnost občanů‘ s dovětkem ‚společnost svobodných občanů‘. To nechtěl a nechce pan Soros. Ten chce společnost vyvolených a navíc bohatých,“ říká Klaus.

Podporu CEU i akademickým svobodám v Maďarsku vyjádřily i české osobnosti: děkanka Filozofické fakulty UK nebo Michael Žantovský, ředitel Knihovny Václava Havla. V Česku by Sorosovu školu uvítaly tak rozdílné postavy jako vicepremiér Andrej Babiš (ANO) nebo prezidentští adepti Jiří Drahoš i Michal Horáček.

Bývalý prezident ovšem Orbánovo počínání schvaluje, má pro něj pochopení. „Kroky premiéra Orbána v tomto smyslu vnímám jako odvážné, mimořádně potřebné, kéž by něco takového udělala i dnešní česká vláda,“ uzavírá Klaus, někdejší předseda ODS.

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Indicada - Vaše regionální agentura práce
Účetní s možností home office

Indicada - Vaše regionální agentura práce
Moravskoslezský kraj

Mohlo by vás zajímat