Čtvrtek 23. ledna 2020svátek má Zdeněk -2 °C polojasno Předplatné LN
17. září 2009 12:11 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Klaus po schůzi s Topolánkem: Strany se neshodují, volby budou zřejmě na jaře

Prezident Václav Klaus (vlevo) přijal na Pražském hradě předsedu ODS Mirka Topolánka.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Václav Klaus (vlevo) přijal na Pražském hradě předsedu ODS Mirka Topolánka. | foto: ČTK

PRAHA Prezident Václav Klaus se na Hradě setkal s předsedou ODS Mirkem Topolánkem. Společně hledali řešení, jak ven z politické krize. Shoda stran je podle nich minimální, vše nasvědčuje jarnímu termínu voleb. Klaus i Topolánek zastávají názor, že rozpočet má být maximálně úsporný.

Shoda politických stran na řešení politické krize je velmi nízká, řekl po setkání s šéfem ODS Topolánkem prezident. Je proto podle něj minimální šance na uspořádaní předčasných voleb. Také Topolánek řekl, že jeho strana se už připravuje na řádné volby na jaře. Dnes nebo v pátek se chce prezident sejít také s předsedou vlády Janem Fischerem.

"Můj závěr po schůzkách s předsedy dvou nejsilnějších stran je, že nějaká shoda mezi těmito stranami na to jak vyřešit situaci po rozhodnutí Ústavního soudu je velmi, velmi nízká," uvedl Klaus.

Prezident uvedl, že by byl rád, kdyby politici našli elementární shodu na tom, aby vláda Jana Fischera dostala pocit, že může vládnout a nemusí se bát dělat důležitá rozhodnutí. S Topolánkem se shodl na tom, že rozpočet má být maximálně úsporný. Předseda ODS zopakoval, že by s jeho přijetím měla vláda spojit žádost o důvěru.

Klaus Topolánka pozval na Hrad spolu s předsedou ČSSD Jiřím Paroubkem už na středu, Topolánek se však omluvil kvůli plánované návštěvě brněnského veletrhu. Prezident se ve středu s Paroubkem shodl, že volby by se měly konat jen tehdy, bude-li jisté, že nebudou zpětně zpochybněny. Naznačil nicméně, že se nevzdává možnosti konání voleb dřív než v řádném termínu na jaře 2010. "Budu hledat možnosti, jak dnešní hlubokou politickou krizi vyřešit volbami v jakémkoli včasném termínu. To je evidentně zájem můj, věřím, že je to i zájem většiny občanů," uvedl ve středu.

ČTK, Lidovky.cz
Premium

Osudové jídlo: genetická odolnost je důležitější než trendy ve stravování

MUDr. Josef Jonáš je lékař působící v některých oblastech alternativní... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Bílé jedy, maso a pšenice. Potraviny, které jsou součástí našeho běžného jídelníčku, procházejí revolucí. Během...

Premium

POHLED: Talent, či Padája? Uměl Abraham závodit, nebo byl protežovaný?

Motocyklový závodník Karel Abraham při závodu MotoGP v Brně (17. srpna 2014) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V pátek večer mu přišel e-mail. Otevřel ho, lejstro ve španělštině pomocí internetového překladače přečetl, aby...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

Prostitutka láká zákazníky za výlohou vykřičeného domu v Dubí u Teplic (2005) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...