Novela podle církví obsahuje opět sporné pasáže, které už před dvěma lety zrušil Ústavní soud. Jádrem sporu se státem je otázka, zda se zákon dotýká práva církví zřizovat podle vlastních norem duchovní i jiné instituce, třeba charity, diakonie nebo školy a zdravotnická zařízení.
Ústavní soud před dvěma lety zrušením pasáží o kontrole zakládání nových církevních subjektů zastavil pro církve nepřijatelné pokusy o odtržení diakonií, charit a církevního školství od církví.
"Celý církevní zákon byl tvořen bez partnerského dialogu s církvemi a ani při tvorbě novely nebylo přihlédnuto k názorům církví," upozornili minulý týden představitelé Ekumenické rady.
Církve se zřejmě obrátí na Ústavní soud
Na prezidenta se nedávno obrátil také předseda České biskupské konference Jan Graubner, olomoucký katolický arcibiskup. "Věříme, že jako garant demokracie odmítnete tuto novelu prosazenou politickou levicí, která připomíná první komunistické zákony o církvích a mohla by být špatným znamením pro další společenský vývoj v zemi," napsal Graubner Klausovi.
Klaus se pokusil v dopise Graubenrovi vysvětlit, že byl ke svému rozhodnutí veden přesvědčením, že novela neobsahuje ustanovení, která byla zrušena Ústavním soudem, a názorem, že právnické osoby musí být subjekty podle českého právního řádu, ne subjekty vzniklé podle vnitřních předpisů či pravidel církví.
"Chápu spor kolem tohoto zákona jako spor o to, zda mohou církve zakládat právnické osoby podle jiného režimu než všechny ostatní subjekty vykonávající v naší zemi stejné či obdobné činnosti. Moje odpověď na to je jednoznačné ne," uvedl Klaus v dopise.
Předseda Ekumenické rady církví Pavel Černý vyjádřil v první reakci na Klausův podpis zklamání a zdůraznil, že církve budou určitě podporovat snahy, aby se novelou opět zabýval Ústavní soud. "Církve se však vyrovnaly i s těžšími situacemi. Pokud zákon nebude zrušen, budeme se s ním muset vyrovnat," připustil Černý, který je současně nejvyšším představitelem církve bratrské.