13. července 2010 9:34, aktualizováno  17:16 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Klaus popřál nové vládě odvahu, Škromach vyvěsil černou vlajku

Prezident Václav Klaus jmenoval vládu Petra Nečase: ministr průmyslu Martin Kocourek.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Václav Klaus jmenoval vládu Petra Nečase: ministr průmyslu Martin Kocourek. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Prezident Václav Klaus v úterý na návrh premiéra a předsedy ODS Petra Nečase jmenoval novou vládu. Kabinet, který se hlásí k rozpočtové ukázněnosti a boji proti korupci, složili občanští demokraté spolu s TOP 09 a Věcmi veřejnými. Koaliční smlouvu lídři středopravicových stran podepsali v pondělí večer.

Kdo jsou noví ministři

Biografie ministrů ZDE

PREMIÉR:
Petr Nečas

MINISTR ZAHRANIČÍ:
Karel Schwarzenberg

MINISTR VNITRA:
Radek John

MINISTR FINANCÍ:
Miroslav Kalousek

MINISTR OBRANY:
Alexandr Vondra

MINISTR PRŮMYSLU:
Martin Kocourek

MINISTR SPRAVEDLNOSTI:
Jiří Pospíšil

MINISTR PRÁCE:
Jaromír Drábek

MINISTR DOPRAVY:
Vít Bárta

MINISTR ZEMĚDĚLSTVÍ:
Ivan Fuksa

MINISTR ZDRAVOTNICTVÍ:
Leoš Heger

MINISTR ŠKOLSTVÍ:
Josef Dobeš

MINISTR ŽIVOTNÍHO: PROSTŘEDÍ
Pavel Drobil

MINISTR KULTURY:
Jiří Besser

MINISTR PRO MÍSTNÍ ROZVOJ:
Kamil Jankovský

Ceremonie jmenování ministrů začala krátce po 10:00 na Hradě a trvala asi 25 minut. "Dovolte mi, abych vám představil jednotlivé členy vlády," pozdravil premiér Nečas prezidenta.

Jako první podepsal ministerský slib místopředseda vlády a nový šéf rezortu zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09).

"Jmenuji tuto vládu současně i s nadějí, že to bude poslední vláda, kterou budu jmenovat," řekl prezident s tím, že věří, že tento kabinet bude dostatečně stabilní. Nečasovu vládu vyzval, aby se pustila do potřebných reforem s razancí a odvahou. Dodal také, že doufá, že kabinet začne pracovat ihned. S dovolenou v roce 2010 prý ministři nemají počítat, usmíval se Klaus. Premiér Nečas přisvědčil, že jeho kabinet bude pracovitý.

Nové vládě blahopřál už i předseda Evropské komise Jose Barroso.

ČSSD a KSČM vládu nepodpoří
Premiér chce mít vládní programové prohlášení hotové do 4. srpna. O šest dní později, tedy 10. srpna, by sněmovna měla hlasovat o vyjádření důvěry koaličnímu kabinetu. Vláda, která vznikla po sedmi týdnech jednání, ve sněmovně bude disponovat pohodlnou většinou 118 z 200 hlasů.

Sociální demokraté podle svého šéfa Bohuslava Sobotky vládu ODS, TOP 09 a VV nepodpoří. Nesouhlasí s jejím programem, personálním obsazením a vytýká jí i absenci žen. S podporou nemůže Nečasův kabinet počítat ani ze strany KSČM. Sociální demokraté představí stínový kabinet ve středu.


Nečas pochválil Fischerovu vládu
Členové nové vlády z Hradu ihned zamířili do Strakovy akademie, kde jim úřad předal předseda končící vlády Jan Fischer. Nečas ocenil úřednický Fischerův kabinet a poděkoval mu za jeho práci. "Jeho vláda odchází se zdviženým hledí a se ctí," řekl Nečas. Připomněl také, že úřednická vláda nastupovala do funkce v nelehké době, kdy musela dokončit české předsednictví Evropské unii a musela se také vyrovnat s nastupující finanční krizí.


Při bilancování Fischer připustil, že některé úkoly mohl splnit jinak. Nečasovi popřál, aby se jemu a jeho vládě podařilo vyplnit jejich ambiciózní plány.

Čtěte také

Po poledni začal nový předseda vlády uvádět ministry do jejich úřadů. Začal na ministerstvu zahraničí, kde Jana Kohouta vystřídal šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg. Poslanecký mandát chce Schwarzenberg předat nástupci.  Více ZDE

Nová vláda si v úterý  také zvolila Schwarzenberga prvním místopředsedou vlády. Dalším místopředsedou se stal Radek John (VV), který zahájil v své působení na ministerstvu vnitra. Více ZDE

Prezident Václav Klaus jmenoval vládu Petra Nečase.

Funkce ministra obrany se v úterý odpoledne ujal dále Alexandr Vondra (ODS), který chystá razantní škrty v armádním rozpočtu. Miroslav Kalousek (TOP 09) převzal úřad od odcházejícího ministra financí Eduarda Janoty. Víze ZDE

Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy převzal Josef Dobeš z Věcí veřejných, kde jeho úkolem bude prý prosadit průřezové reformy ve školství od regionálního po vysoké školy, včetně vědy a výzkumu. Funkci převzal na ministerstvu kultury Jiří Besser z TOP 09. Jeho prvním krokem prý bude najít rezervy v rozpočtu úřadu a lépe využívat jiné zdroje financí na kulturu, například evropské fondy.

Čtěte také

Ministerstva práce a sociálních věcí se ujal Jaromír Drábek (TOP 09), chce se zaměřit na přípravu důchodové reformy a další legislativní úpravy, ale i na zneužívání sociálních dávek. Uveden byl i staronový šéf ministerstva spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS). Více ZDE

Ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová uvedla do funkce svého nástupce Jiřího Pospíšila

Nového ministra životního prostředí Pavla Drobila přivítali před jeho úřadem ekologičtí aktivisté s návrhy jejich priorit. Drobil jim slíbil komunikaci, jednalo by se o nový zákon o ovzduší, lepší ochranu úrodné půdy před výstavbou a péči o divokou přírodu v národních parcích.

Zbývajících pět nováčků - Ivana Fuksu (ODS), Víta Bártu (VV), Martina Kocourka (ODS), Kamila Jankovského (VV) a Leoše Hegera (TOP 09) - Nečas do úřadů doprovodí ve středu.

Zdeněk Škromach proti nové vládě

Na protest proti nově jmenované vládě vznikla na internetové sociální síti Facebook protestní skupina Černá vlajka. Za iniciativou, která vybízí ke zveřejnění černé vlajky namísto vlastní fotografie, stojí levicová organizace s názvem REBELIE 2010 - skupina Jana Žižky. Protestní hnutí se rozhodl podpořit i místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach.

Zdeněk Škromach podpořil facebookovou iniciativu Černá vlajka

"V rozhlase říkali, že už máme novou vládu. No novou? Je to pokračovatelka topolánkovských tradic. Ostatně ODS je prezentována stejnými jmény, Kalouskovi lidovci se transformovali do TOP 09 a VV jen vykrývají bývalé zelené. Takže nic nového pod sluncem. Tak uvidíme s čím vláda přijde," komentoval jmenování nové vlády Škromach.

 

ČTK, hsHelena Stinglová, mevMartin Nevyhoštěný

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!