Informuje o tom Hrad na svém webu. Téma zasedání není dosud známé a mluvčí Klause Radim Ochvat na dotaz ČTK sdělil, že podrobnosti k akci prezidentů čtyř zemí zveřejní Hrad později. Sdílnější nebyly ani ambasády uvedených zemí.
ČTĚTE TAKÉ: |
Prezidenti Klaus, slovenský Ivan Gašparovič, chorvatský Ivo Josipovič a srbský Boris Tadić začnou program na zámku v sobotu dopoledne, projedou se lánskou oborou, zasednou k jednacímu stolu a později společně povečeří. V neděli uctí památku prvního československého prezidenta T.G. Masaryka u jeho hrobu na hřbitově v Lánech.
Klaus stále nesouhlasí s nezávislostí Kosova
Česká republika a Slovensko, kdysi byvší ve společném státě, mají dlouhodobě vynikající vztahy. Nyní je pojí členství v NATO a EU. Do Evropské unie má příští rok vstoupit také Chorvatsko, pokud dobře dopadne ratifikační proces ve stávajících zemích unie. Chorvaté řekli ano vstupu do unie v lednovém referendu. Chorvatsko je členem NATO.
K Srbsku, které teprve usiluje o začlenění do euroatlantických struktur, má Klaus speciální vztah. Když v roce 2008 vyhlásila bývalá jihosrbská provincie jednostranně nezávislost na Bělehradě, Klaus nesouhlasil s uznáním samostatnosti Kosova, stejně jako část české politické scény.
Prezident naopak podpořil srbskou vládu. Ohledně Kosova dodnes zastává Klaus stejný názor, i když český kabinet nejmladší stát Evropy uznal. Srbsko a Chorvatsko byly dříve součástí Jugoslávie, federace sestávající z několika balkánských států.