Pátek 27. května 2022, svátek má Valdemar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Klaus převzal cenu za rozvoj vztahů s Ruskem. ‚Je to čest, žádná politika‘

Česko

  7:00
PRAHA - Bývalý prezident Václav Klaus dostal na středečním galavečeru v Moskvě Cenu Jegora Gajdara za přínos v rozvoji vztahů s Ruskem. Exprezidentův manažer Petr Macinka ale odmítá, že by šlo o politické ocenění a považuje jej za čest. Přesto Klaus ve své řeči mimojiné řekl, že přišel vyjádřit svůj nesouhlas „s masivní desinterpretací událostí na Ukrajině“.

Exprezident Václav Klaus převzal 19. listopadu v Moskvě Gajdarovu cenu foto: gaidarfund.ru

„Když vás porota vybere, že dostanete Cenu Jegora Gajdara, tak to je samozřejmě pocta a čest a člověk je rád, že mu bylo takové ocenění uděleno,“ řekl pro server Lidovky.cz manažer Institutu Václava Klause Petr Macinka.

Jegor Gajdar

Liberální ekonom a ruský ministr financí, od června do prosince 1992 navíc zastával funkci úřadujícího ruského premiéra za vlády prezidenta Borise Jelcina. Známý je především jako autor reforem, které vedly k přerodu od socialistického hospodářství. Zemřel v prosinci 2009.

Cenu Klaus dostal za „mimořádný přínos v rozvoji mezinárodních humanitárních vztahů s Ruskem“ a navíc mu ji na středečním slavnostním ceremoniálu v Moskvě předal generální ředitel významné státní technologické korporace Rusnano Anatolij Čubajs, který byl předsedou poroty, která laureáty vybírala.

„Chápu, že dnes ve světle aktuálních událostí ve světě se to může jevit někomu jako zvláštní, ale na druhou stranu například pan Čubajs je v opozici vůči prezidentovi (Vladimiru) Putinovi,“ tvrdí Macinka.

Ocenění prý není politické

Navíc odmítá, že by šlo o politické ocenění. Klaus ale ve své řeči při předávání promluvil i o konfliktu na Ukrajině. Nejprve sice hovořil o ekonomovi Gajdarovi, přes situaci ve střední a východní Evropě po pádu komunistických režimů se dostal až k současné ukrajinské krizi. Ta je podle něj „důsledkem selhání ukrajinské postkomunistické transformace a zneužitím křehkosti tohoto nově vytvořeného mnohonárodnostního státu.“

ČTĚTE TAKÉ:

Ukrajina se pak podle českého exprezidenta stala místem konfrontace mezi Západem a Východem, mezi Amerikou a západní Evropou a Ruskem. Klaus v závěru řeči ještě dodal, že přišel nejen přijmout tuto cenu, ale také vyjádřit svůj nesouhlas „s masivní desinterpretací událostí na Ukrajině“.

Podle Petra Macinky se v 90. letech Klaus jako ministr financí a pozdější premiér s Gajdarem často stýkal. Cena je od roku 2010 udílena Gajdarovým fondem v několika kategoriích.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...