Neděle 1. listopadu 2020svátek má Felix 6 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Klaus přijal Dobešovu demisi. Kdo ho nahradí?

Pavel Dobeš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pavel Dobeš | foto: ČTK

Prezident Václav Klaus přijal na Hradě premiéra Petra Nečase (ODS), který mu přinesl demisi ministra dopravy Pavla Dobeše. Prezident se před schůzkou pozastavil nad počtem odchodů z Nečasovy vlády. Premiér žertoval o tom, že nese další demisi, nikoliv ale svou. Klaus při přijetí předsedy vlády nedal najevo, jak a kdy o demisi rozhodne.

"Pan premiér mi asi nese jednu z mnoha demisí, nebo snad propuštění z vlády?" poznamenal Klaus, když vítal Nečase na Hradě. Nečas odvětil, že přinesl demisi. "Nikoliv tedy moje, ale jednoho z členů vlády," řekl.

ČTĚTE TAKÉ:

Dobeš, jehož odchod požadovala jeho vlastní strana LIDEM vedená vicepremiérkou Karolínou Peake, tak v pondělí definitivně končí ve vládě.

Jméno Dobešova nástupce zatím není jasné, dohoda na něm by měla být do 10. prosince.

LIDEM oficiálně zdůvodnili výzvu k odchodu svého ministra Dobeše přetrvávajícími problémy s centrálním registrem vozidel. Na jeho místo Peake vzápětí navrhla svého spolupracovníka z úřadu vlády Roberta Vacka.

Jednání ODS a LIDEM

Tato nominace však zkrachovala na jasném nesouhlasu předsedy vlády, Nečas a Peake si pak přes média vyměnili několik ostřejších vět. Věc se nakonec zřejmě vyřeší jednáním, vedení LIDEM a ODS se setkala v úterý a obě strany se dohodly, že Dobešova nástupce vyberou v "první prosincové dekádě".

Ve středu pak oznámil svůj odchod z vlády ministr obrany Alexandr Vondra (ODS), kterého Klaus na Hradě přijal dnes ráno. Někdejší místopředseda ODS oficiálně oznámil konec kvůli ztrátě podpory voličů, která vyšla najevo při jeho říjnové prohře v senátních volbách.

V souvislosti s uvolněním dvou vládních křesel se v médiích i politických kuloárech začaly rojit spekulace o tom, že by si ODS a LIDEM "prohodily" právo nominovat ministry dopravy a obrany. Na obranu by tak v této úvaze zamířila vicepremiérka a šéfka LIDEM Peake a ministerstvo dopravy by údajně mohl obsadit kandidát ODS. Peake ani Nečas podobné úvahy zatím přímo nevyvrátili, chybí ale také jejich relevantní potvrzení.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...