19. září 2012 12:47, aktualizováno  13:13 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Klaus: Prohibice je nerozumné silácké řešení. Stát selhal

Václav Klaus | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Václav Klaus | foto: ČTK

PRAHA Prezident Václav Klaus označil prohibici za nerozumné silácké řešení problémů se šířením závadného alkoholu. Z plošného zákazu prodeje tvrdého alkoholu podle něj bude těžké vykročit. Stát selhal v kontrole trhu s lihovinami, řekl při návštěvě Itálie.

Sérii otrav, při které zemřelo přes 20 lidí, má za velkou tragédii.

"Taková silácká, jednoduchá řešení, jakým bylo zavedení de facto prohibice panem ministrem zdravotnictví, se mi zdají velmi nerozumná. Myslím, že bude velmi obtížné, jak z nich vykročit," uvedl Klaus. V každém případě se podle něj jedná "o zásadní selhání státu v jeho kontrole světa podezřelých lihovin".

K problému podle Klause přispělo i to, že stát dříve nastavil na alkohol "absurdně vysoké daně". Návrh možného licencování alkoholu Klaus nechtěl podrobně komentovat. Obecně je podle něj ale vždy horší, když se stát začne do problému plést.

Zákaz prodeje lihovin od 20 procent obsahu alkoholu platí v Česku od pátečního večera. Vláda by dnes měla rozhodnout o cestě alespoň částečného uvolnění trhu. Ministr financí Miroslav Kalousek předloží návrh nových kolků. Značení by měly dostat lihoviny, které se vyrobily či dovezly až po vypuknutí metanolové aféry. Přeznačení by mohlo trvat "asi 20 dnů".

Anketa

Souhlasíte s vyhlášením zákazu prodeje tvrdého alkoholu?

Ano. Umírají lidé, je potřeba postupovat razantně. 1400
Ne. Toto opatření nepomůže odhalit původce jedovatého alkoholu. 707
Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!