Středa 22. ledna 2020svátek má Slavomír -5 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Klaus proti EU: Další integrace Evropy krizi ještě prohloubí

Václav Klaus na summitu V4 v Maďarsku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Václav Klaus na summitu V4 v Maďarsku | foto: ČTK

VISEGRÁD Větší integrace členských zemí Evropské unie není východiskem z dluhové krize, ale naopak příčinou dnešních problémů unie. Po dnešním summitu prezidentů zemí Visegrádské skupiny (V4) v Maďarsku to novinářům řekl prezident Václav Klaus.

Ostrým výrokem reagoval na dotaz, zda je správný návrh předsedy Evropské komise Josého Manuela Barrosa, aby se EU hlouběji integrovala v zájmu vyřešení dluhové krize. Klaus v této souvislosti poznamenal, že se Barroso tragicky mýlí. Od ostatních prezidentů zemí V4 ale v této věci zazněly jiné názory.

"S panem Barrosem zásadně, ale absolutně nesouhlasím. Já myslím, že se tragicky mýlí. Dnešní problémy Evropy vznikly stále se zrychlujícím procesem více a více Evropy. To je naprosto evidentní věc a pan Barroso nepřichází s jiným návrhem, než že když to více a více Evropy vyvolalo dnešní problémy, tak zkusme jít ještě dále a ještě více. Já myslím, že to je fatálně mylný přístup," řekl Klaus.

Svůj komentář uvedl tím, že tento jeho názor je mezi účastníky summitu minoritní.

ČTĚTE VÍCE O VYJÁDŘENÍ KLAUSE NA SUMMITU:

Odlišný pohled na budoucnost EU v souvislosti s dluhovou krizí prezentoval polský prezident Bronislaw Komorowski. "Polsko velice důsledně říká, že evropskou integraci musíme prohloubit a jenom tak se můžeme z krize dostat, ale nezapomeňme, že musíme i rozšířit Evropu," řekl.

Anketa

Souhlasíte s Václavem Klausem, že další integrace EU její krizi prohloubí?

Ano, má pravdu 1124
Ne, pravdu má spíš polský prezident 343
Nedokážu posoudit 44

Zdůraznil, že krize nevyplývá z přijetí nových členských zemí do EU. "Tyto příznaky začaly v zemích, které patří do eurozóny. To znamená, že to přišlo ze starých členských zemí," řekl.

Slovenský prezident Ivan Gašparovič v souvislosti s plány na hlubší integraci v zájmu dohledu nad hospodařením zemí EU poznamenal, že členské státy suverenitu neodevzdávají, ale půjčují. "Protože, když chtějí, mohou vystoupit," řekl.

,
Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....