18. října 2013 18:20 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Klaus s manželkou v Bratislavě bydlet nebude, zůstane v Praze

Václav Klaus podepisoval na knižním veletrhu v Havlíčkově Brodě svou novou knihu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Václav Klaus podepisoval na knižním veletrhu v Havlíčkově Brodě svou novou knihu. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

HAVLÍČKŮV BROD/PRAHA Až se manželka bývalého prezidenta Václava Klause Livia ujme funkce velvyslankyně v Bratislavě, exprezident s ní na Slovensku bydlet nebude. Novinářům řekl, že zůstane v Praze. Klausová už získala souhlas hostitelské země stát se rezidentní velvyslankyní, termín jejího odjezdu do Bratislavy ale zatím není znám.

Slovenská média spekulovala o termínu odjezdu do 28. října, to ale není reálné a Klausová se funkce ujme později. Nyní se na roli velvyslankyně připravuje v Černínském paláci. Klausová přes tiskový odbor ministerstva zahraničí vzkázala, že si velmi cení slovenského souhlasu pro diplomatické působení.

Klaus bude určitě nadále žít v Praze, kde prý má spoustu úkolů. Řekl to novinářům na Podzimním knižním veletrhu v Havlíčkově Brodě, kde podepisoval svou novou knihu Česká republika na rozcestí: Čas rozhodnutí.

Příprava s velkým elánem

"Nepochybně se tam občas za ní zajedu podívat. Já jí to velmi přeju. Ona měla pocit, že posledních 24 let dělala pouze manželku, takže se teď do toho vrhla s plným elánem, až mě překvapila, jak se té přípravě intenzivně věnuje," řekl Klaus. Exprezident působí v Institutu Václava Klause, který byl založen loni. Institut uvádí, že je koncipován jako liberálně-konzervativní think tank s výzkumnou studijní činností, semináři, konferencemi a dalšími akcemi a programy pro odbornou i širokou veřejnost.

ČTĚTE TAKÉ:

Klausová se funkce velvyslankyně ujme v okamžiku, kdy předá pověřovací listiny slovenskému prezidentovi Ivanu Gašparovičovi. Jako velvyslankyně bude mít významnější pozici než má v současnosti její manžel.

Odměna za podporu?

Klausovou na Slovensko prosadil prezident Miloš Zeman. Spekuluje se o tom, že to bylo za její podporu v Zemanově prezidentské kampani, během níž byl nakonec jeho nejvážnějším soupeřem šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg. Klausová v té době prohlásila, že by nechtěla jako první dámu Therese Schwarzenbergovou, jelikož neumí česky. Klausová za to sklidila kritiku nejen příznivců Schwarzenberga.

Lidovky.cz, ČTK