Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Klaus se vyznamenání jako Havel nedočká, odchází s žalobou

Česko

  16:45
PRAHA - Zatímco Václav Havel se stal po odchodu z Hradu z rozhodnutí Parlamentu doživotním nositelem nejvyšších státních vyznamenání, končící prezident Václav Klaus se takového ocenění patrně nedočká. Ve Sněmovně by sice návrh vzniknout mohl, v Senátu by ale s největší pravděpodobností narazil. Horní komora naopak podala na Klause tento týden žalobu k Ústavnímu soudu pro údajnou velezradu.

Prezident Václav Klaus 1. 1. 2013 foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Iniciativu, která by mohla vést ke Klausovu ocenění, připustila za Sněmovnu její předsedkyně Miroslava Němcová. Zdůraznila ale, že prvním krokem by muselo být jednání s představiteli horní komory. Doživotní propůjčení řádů Bílého lva a Tomáše Garrigua Masaryka musejí podle zákona schválit obě parlamentní komory.

Prázdné gesto
"Nechtěla bych, aby z toho bylo gesto, které vyjde naprázdno, protože bych to považovala i za zbytečnou dehonestaci prezidenta Václava Klause," řekla Němcová. "Spouštět nějakou akci naslepo, aby se Sněmovna přetahovala se Senátem a byla z toho nějaká nechutná hádka, to by se mně osobně velmi příčilo," dodala.

ČTĚTE TAKÉ

Předseda Senátu Milan Štěch je skeptický k tomu, že by horní komora ovládaná levicí propůjčení řádů Klausovi schválila. "Já se domnívám, že v této situaci, kterou nyní máme po amnestii, to není aktuální a podle mého názoru by to ani neprošlo," řekl Štěch.

Žádnou takovou iniciativu v horní komoře nezaznamenal a připomněl naopak verdikt Senátu o žalobě, kterou navrhla skupina 28 senátorů.

Anketa

Bude podle vás Miloš Zeman lepší prezident než Václav Klaus?

Ano 6619
Ne 10360

Žaloba na Klause
Senátoři Klause zažalovali nejen kvůli kontroverzní amnestii, ale také kvůli dalším čtyřem záležitostem. Týkají se mezinárodních smluv, Ústavního soudu a verdiktu o jmenování jednoho soudního čekatele soudcem.

ČTĚTE TAKÉ

Ocenění Havla schválil v dubnu před deseti lety Senát, jenž byl tehdy ve zcela jiném složení. Pro v té době hlasovalo 49 z 56 přítomných senátorům, proti nebyl nikdo. Sněmovna učinila tentýž krok v květnu hlasy 107 ze 152 přítomných poslanců. Proti bylo 38 poslanců, převážně z řad KSČM.

Autoři: ,