Pondělí 30. listopadu 2020svátek má Ondřej 1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Klaus se chce vrátit do ODS. Má ale několik podmínek

Prezident Václav Klaus a předseda ODS Mirek Topolánek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Václav Klaus a předseda ODS Mirek Topolánek. | foto: ČTK

PRAHA Václav Klaus prý uvažuje o návratu do ODS. Tvrdí to prezidentovi blízcí lidé. Stalo by se tak ale v případě, že by strana nevyhrála květnové volby a nynější "antiklausovské" vedení v čele s Mirkem Topolánkem by odstoupilo. Špičky ODS návrat prezidenta považují spíše za virtuální předvolební hru, než za reálný plán.

Informaci přináší Mladá fronta Dnes (MfD) a iDnes.cz.

"Myslím si, že to má v plánu. Stále totiž považuje ODS za své dítě, je to pro něj srdeční záležitost," řekl MfD podnikatel Peter Kovarčík, Klausův dlouholetý přítel. "Ano, věřím, že Václav Klaus se do ODS skutečně vrátí, či spíše se opět přiblíží," prohlásil Klausův stoupenec, pražský primátor Pavel Bém.

Bém uznává, že prezidentův návrat musí chtít i sama strana; přitom mezi občanskými demokraty je dnes už jen asi třetina skalních "klausovců".

Petr Kovarčík, prezidentův dlouholetý přítel:

"Myslím si, že má  návrat v plánu. Stále totiž považuje ODS za své dítě, je to pro něj srdeční záležitost."

"Musel by být vzájemný interaktivní proces mezi prezidentem, vedením ODS i členskou základnou. Já v tento vývoj věřím," míní Bém. Prezidentův poradce Petr Hájek nechtěl úvahy o návratu jakkoli komentovat.

Jasné nejsou dvě věci: Kdy přesně a na jaký post by se Klaus, jemuž letos bude 69 let, vrátil. Zda hned po prohraných volbách, nebo později. Zda do symbolického postu čestného předsedy, nebo aktivnější role, píše deník.

"Václav Klaus je člověk politický a nepochybně bude hledat stranu, která je mu blízká. Zůstává mu jen ODS, neboť jím iniciované projekty neuspěly," řekl MfD bývalý místopředseda občanských demokratů Miroslav Beneš, jenž se stýká s lidmi z Hradu.

Topolánek: Jde o virtuální hru soupeřů ODS
Někteří poslanci ODS by návrat bývalého předsedy a zakladatele strany přivítali, nedovedou si to ale představit bez proměny ODS.

Šéf ODS Mirek Topolánek dnes řekl, že informace o Klausově plánu vrátit se k občanským demokratům jsou "virtuální hrou soupeřů ODS". "Pokud by to byla pravda a Václav Klaus by před volbami chtěl ODS pomoci, my bychom to uvítali," poznamenal.

Podobně se vyjádřil i předseda poslaneckého klubu ODS Petr Tluchoř. Také podle něj by ODS uvítala spíše Klausovu pomoc před volbami, než úvahy o tom, že se vrátí, až odejde Topolánek. "Doufám, že příští prezident bude z ODS," poznamenal Tluchoř.

V neoficiálních vyjádřeních někteří politici ODS naznačili, že cílem spekulací o Klausově návratu může být snaha oslabit Topolánka. Spíše než samotný Hrad podle nich informace vypouští Topolánkovi vnitrostraničtí odpůrci v čele s pražským primátorem Pavlem Bémem.

,

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

David Sedmera | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

SOUTĚŽ: Vyhraj luxusní balíček fitness jídel v hodnotě 1 499 Kč
SOUTĚŽ: Vyhraj luxusní balíček fitness jídel v hodnotě 1 499 Kč

Sportuješ a ráda se hýbeš? Chceš svou snahu zefektivnit i vhodným jídelníčkem, ale nevíš, jak na něj? Nyní máš jedinečnou příležitost vyhrát...