Čtvrtek 27. ledna 2022, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Klaus se jednání o Lisabonu úmyslně vyhýbal, říká Topolánek

Česko

  19:49aktualizováno  20:25
PRAHA - Předseda ODS a bývalý premiér Mirek Topolánek si myslí, že Klaus lisabonskou smlouvu nakonec podepíše. V dnešním rozhovoru pro rádio Impuls také varoval před tím, aby se do situace v České republice vměšovali politici ze zahraničí.

Prezident Václav Klaus (vlevo) přijal na Pražském hradě předsedu ODS Mirka Topolánka. foto: ČTK

"Ať si řeší problémy ve své komisi a moc se neplete do problémů České republiky," řekl na adresu předsedy Evropské komise José Barrosa. Barroso po dnešním jednání s premiérem Janem Fischerem uvedl, že není v zájmu České republiky, aby oddalovala ratifikaci smlouvy o reformě institucí EU, pokud Ústavní soud dospěje k závěru, že tento dokument není v rozporu s českým právním řádem.

Politik s velkým P by nepodepsal a abdikoval

Z Topolánkova vyjádření vyplynulo očekávání, že Klaus nakonec svůj podpis pod dokument připojí. Uvedl, že kdyby prezident opravdu chtěl smlouvu v této situaci nepodepsat a byl politikem "s velkým P", lze si představit, že nepodepíše, abdikuje, vstoupí s nějakým subjektem zpátky do politiky a půjde do voleb. "Nevím, jestli Václav Klaus něco takového chce udělat. Myslím si, že ne," řekl Topolánek.

Navíc podle něj prezident vždy tvrdil, že pokud lisabonskou smlouvu schválí Irové, podepíše ji. "To, že veřejně se vyjadřoval vždy vyhýbavě, tak to patří ke stylu jeho politického vyjádření," míní předseda ODS.

Prezident prý žádné zadání ke smlouvě neměl
Topolánek řekl, že v době, kdy kabinet z Klausova pověření o smlouvě jednal, mu prezident žádné zadání ve smyslu nynějšího požadavku nedal.

"Víceméně se tomu procesu vyhýbal, dokonce bych řekl, že zcela úmyslně. On se od toho procesu víceméně distancoval," dodal.

Dopady, které by mohly podle Klause ze smlouvy a z Listiny základních práv EU pro Česko vyplynout, podle Topolánka nehrozí. "V tomto smyslu ten požadavek Václava Klause trochu připomíná (bývalého premiéra a šéfa ČSSD) Stanislava Grosse a jeho zálibu nosit opasek i kšandy. Vláda vyjednala opasek, Václav Klaus chce i kšandy," uvedl.

Klaus buduje podle Topolánka semiprezidentský systém

Předseda ODS se domnívá, že Klaus by tak trochu chtěl budovat "semiprezidentský systém", jaký je ve Francii či Polsku. K tomu mu prý svou údajnou slabostí pomáhá nynější vláda.

Podle Topolánka Klaus využívá všech bílých míst v ústavě. "Dokáže se do nich okamžitě prolomit, pohybuje se velmi často buď na hraně, nebo mimo ústavu," řekl. Topolánek si také myslí, že kdyby premiérem zůstal on, nynější situace by ani nenastala.

"Slabá vláda nebo vláda bez politického mandátu vůbec umožňuje tyhle manipulace," prohlásil. Klaus podle něj využívá "českých mindráků, tu ze sudeťáků, takové to malé české sebevědomí".

"Že je Klaus prezidentem je moje zásluha a dobře mi tak"
K vyjádřením ze zahraničí poznamenal, že absolutně nesouhlasí s tím, aby se do problému kolem ratifikace lisabonské smlouvy "vměšovali tihle lidi".

Jejich výroky podle něj věci neprospívají a jen zvyšují "vydírací schopnost" a publicitu Václava Klause. Topolánek si přitom nemyslí, že prezidentovi jde "tak striktně" o české národní zájmy. Naznačil, že Klausovi jde spíš o publicitu.

Topolánek ale zdůraznil, že odmítá vnější i tuzemské výzvy k odvolání prezidenta z funkce. Na dotaz, zda by znovu volil Klause prezidentem, kdyby měl možnost se opět rozhodnout, řekl, že kdyby jeho znovuzvolení počátkem roku 2008 neprosazoval, byl by obviněn ze selhání a jeho vláda by padla už tehdy.

Současně však Topolánek ke klání, kde byl Klausovým nejvážnějším protikandidátem ekonom Jan Švejnar, řekl, že "tam lepší kandidát (než Klaus) nebyl". "Pořád jsem ochoten to tvrdit, nicméně to, že je Václav Klaus zvolen, tak to je moje zásluha, a dobře mi tak," dodal předseda ODS.

Autoři: ,

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...