Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Klaus se vyjádří k posouzení lisabonské smlouvy do 14 dnů

Česko

  11:29
PRAHA - Prezident Václav Klaus se do dvou týdnů vyjádří jako účastník řízení k návrhu skupiny senátorů na posouzení souladu lisabonské smlouvy s ústavním pořádkem. Vyzval ho k tomu dopisem předseda soudu Pavel Rychetský.

"Prezident tak učiní ve čtrnáctidenní lhůtě vymezené Ústavním soudem," informoval dnes prezidentův mluvčí Radim Ochvat. Dopis podle Hradu obsahuje i upozornění, že po podání návrhu prezidentovi a předsedovi vlády ukládá zdržet se jakýchkoli kroků, jež by mohly vést k ratifikaci smlouvy, a to až do doby rozhodnutí Ústavního soudu.

Rychetský je v případě přezkoumání lisabonské smlouvy soudcem-zpravodajem Ústavního soudu (ÚS). Návrh senátorů musí prostudovat a zjistit, zda je po formální stránce zpracován tak, aby se jím Ústavní soud vůbec mohl zabývat.

Pokud bude vše v pořádku, mohlo by se do tří týdnů vědět, kdy soud návrh senátorů projedná.

Lisabonskou smlouvu, která je podle mnohých politiků pro další vývoj Evropské unie klíčovým dokumentem, již český parlament schválil. Zbývá pod ní jen podpis prezidenta Klause. Dosud se schválením dokumentu váhal.

Senátoři ve svém návrhu požadují nejen posouzení souladu lisabonské smlouvy s českým ústavním pořádkem, ale také stejné posouzení maastrichtské smlouvy a římských smluv. Tyto dokumenty tvoří základní právní pilíře evropského společenství.

Senátorům se na smlouvě nelíbí přenos dalších pravomocí státu na EU. Žádost o přezkoumání se vztahuje k celé smlouvě, protože už loni ÚS prověřoval na popud Senátu její nejkontroverznější pasáže. Rozpor s českým ústavním pořádkem neshledal. Soud by měl nyní podle jednoho z předkladatelů nového návrhu Jiřího Oberfalzra (ODS) jasně říct, zda by EU byla po přijetí smlouvy stále ještě mezinárodní organizací, nebo jakýmsi superstátem.

ÚS má na stole i stížnost části senátorů na prováděcí novely ke smlouvě.

Vadí jim, že by parlament mohl souhlasit s dalším přenosem pravomocí na EU jinou než ústavní většinou. Vláda tento návrh označila za neopodstatněný a nepřípustný.

Vláda doufá, že ÚS neshledá na lisabonské smlouvě nic závadného a nic pak nebude bránit prezidentovi, aby ji podepsal. Její ratifikace v ČR by tak byla ukončena. Předseda ODS Mirek Topolánek oznámil, že s osudem smlouvy spojí svou politickou kariéru. Jakým způsobem tak učiní, ale neupřesnil.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!