Úterý 28. ledna 2020svátek má Otýlie 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Klaus se zachoval státnicky. Věděl, že by ve volbách oslabil ODS, míní Bém

Pavel Bém | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pavel Bém | foto: Lidové noviny

PRAHA Krok Václava Klause vnímám jako státnický a politicky rozvážný, reagoval Pavel Bém (ODS) na středeční rozhodnutí bývalého prezidenta nekandidovat v předčasných volbách. Klausova chvíle podle něj teprve přijde.

Bývalý pražský primátor v úterý podpořil vytvoření nové české pravice. Dnes ale pochválil Klause za to, že neriskuje ukvapeným návratem do politiky prostřednictvím nového uskupení, které se rýsuje kolem Suverenity Jany Bobošíkové.

"Rozhodnutí Václava Klause mne nepřekvapilo a nejméně ze tří důvodů jej vítám," uvedl Bém pro Lidovky.cz. Všechny tři důvody následně podrobně rozvedl.

K TÉMATU:

Podle něj by se od narychlo vzniklé strany hodně očekávalo a ani 10procentní volební zisk by nemusel být považován za Klausovo vítězství. "Václav Klaus je a bude v celém integračním proudu klíčovou osobností a nemůže si dovolit na začátku 'prohrát'," uvedl Bém.

Klausova chvíle teprve přijde

Dalším důvodem, proč se podle Béma Klaus rozhodl správně, je fakt, že integrační síla na české pravici je podle něj stále slabá. "Nemůže být omezena pouze na Suverenitu Jany Bobošíkové. Do integračního proudu musí vstoupit Svobodní, Věci veřejné, Jihočeši, Občané, Česká pravice, ale také celá plejáda regionálních formací, které za chvíli uvidíme na kandidátkách. A samozřejmě také ODS. Ti všichni si teď poněkud naivně myslí, že uspějí," prohlásil kriticky Bém.

"Autentická česká pravice" podle něj čeká na "ránu z milosti", kterou budou předčasné parlamentní volby. A právě poté podle Béma přijde ta pravá chvíle pro Klause. "Po volbách bude ve všech těchto subjektech a mnoha dalších, předpokládám, poněkud jiná atmosféra, motivovaná imperativem - "zachránit, co se dá". Tady bude prostor pro stmelovací roli právě Václava Klause," míní pražský politik.

Klaus podle Béma také nechtěl, aby došlo před nadcházejícími volbami k dalšímu rozdrobení pravicových hlasů, ke kterému by v případě úspěchu nové strany došlo. Klaus si podle něj dobře uvědomil, že by svým náhlým krokem oslabil zejména ODS. "Její volební zisk bude pro následnou sílu autentické pravice ve sněmovně rozhodující. Z tohoto důvodu vnímám krok Václava Klause jako státnický a politicky rozvážný," uzavřel Bém.

Jak moc je ODS "mrtvá"?

Přestože Pavel Bém Václava Klause za jeho rozhodnutí pochválil, v jedné věci se s ním rozchází. Zatímco Klaus ve svém prohlášení dává naději, že by se ODS opět mohla stát opravdovým lídrem na pravici, Bém v úterý ve svém prohlášení označil ODS za mrtvou stranu.

"Zemřela v okamžiku, kdy ztratila zájem o budoucnost zaměřením se pouze na pokrytecký populismus mediální současnosti a na boj o „koryta či korýtka“ ... Václav Klaus tedy nemůže křísit mrtvou ODS, ale chce se pokusit resuscitovat obsah politiky, kvůli které ODS vůbec vznikla," uvedl Bém a dodal, že takový projekt bude podporovat "všemi zdravými a legitimními prostředky".

Za tato slova Béma zkritizovala jeho stranická kolegyně Aleksandra Udženija. "To, co dnes napsal Pavel Bém, je zoufalá odveta své vlastní straně, kterou poškodil a tímto i zradil. Když jel na vlně úspěšného primátora a mohl si dělat, co chtěl, tak mu byla ODS dobrá. Dnes, když mu toto není umožněno, tak kolem sebe zoufale kope. Nechápu, co je to za lidskou vlastnost, která mu dovoluje dva měsíce před volbami psát o ODS jako o „mrtvé straně“," napsala Udženija na svém facebookovém profilu.

Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...