Středa 19. února 2020svátek má Patrik 2 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Klaus se zastal Hájka. Praha by neměla akci homosexuálů podporovat

Prezident Václav Klaus naslouchá svému vicekancléřovi Petru Hájkovi. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Václav Klaus naslouchá svému vicekancléřovi Petru Hájkovi. | foto: ČTK

PRAHA Prezident Václav Klaus se postavil za vyjádření svého vicekancléře Petra Hájka k chystanému průvodu homosexuálů. Akce by prý neměla mít vysokou záštitu pražského primátora, neboť prý není projevem homosexuality, ale homosexualismu, kterého se obává.

Prezident připomněl slova, která pronesl před několika dny na univerzitě v Melbourne při přednášce o ohroženích svobody ve 21. století:

"We may respect homosexuality, but not homosexualism" (respektujme homosexualitu, nikoli homosexualismus). Za tímto svým tvrzením si stojím, aniž bych tušil, že ho budu tak brzy obhajovat," uvádí prezident v prohlášení a pokračuje:

"Pražská "Prague Pride" není projevem homosexuality, ale homosexualismu, kterého se – stejně jako řady dalších módních "ismů" – velmi obávám. Přesně toto je ostatně postoj, který jsem veřejně zastával v roce 2006 při svém vetu zákona o registrovaném partnerství," napsal Klaus.

Vicekancléř Petr Hájek ve čtvrtek nazval chystaný karneval homosexuálů akcí "deviantních spoluobčanů" a festival označil za "nátlakovou akci a politickou demonstraci pokřiveného hodnotového světa".

NÁZOR PREZIDENTOVA VICEKANCLÉŘE:

Pražského primátora Bohuslava Svobodu (ODS) a předsedu pražské ODS Borise Šťastného ostře zkritizoval za to, že akci pořádanou komunitou gayů a leseb podpořili. Svoboda i Štastný se proti jeho výrokům ohradili.

Anketa

Je správné, že pražský primátor dal záštitu pochodu homosexuálů Prague Pride?

Ano 8226
Ne 13857
Je mi to jedno 1667

Opoziční ČSSD i vládní VV v páteční reakci vyzvaly prezidenta Václava Klause, aby se od výroků svého vicekancléře distancoval.

To však Klaus odmítl. Podle něj není pravda, že Hájek vědomě "podněcuje nenávist vůči menšině obyvatel v naší zemi", jak tvrdí stínová ministryně pro lidská práva za ČSSD.

"Petr Hájek, ale on se jistě obhájí sám, neprotestuje proti této akci, ale proti tomu, že tato manifestační akce dostává tak vysokou záštitu primátora, eventuálně některých politických subjektů v naší zemi. Tolerovat je jedna věc, dávat veřejnou podporu jménem významné instituce je věc úplně jiná," míní prezident.

ČTĚTE VÍCE:

Pokud se někdo pozastavuje nad tím, že Hájek použil ve spojení s homosexuály slovo deviace, je to podle Klause pouhé "slovíčkaření". "Jestli někoho popuzuje slovo deviace, já ho mám za hodnotově neutrální slovo. V každém případě je homosexualita něco výrazně menšinového a jako taková si zasluhuje naši ochranu, nikoli nutně apoteózu," uvedl.

Kritikům Hájkových slov závěrem svého vyjádření, které uveřejnil na webu www.klaus.cz, vzkázal: "Hájí-li někdo názorovou toleranci, měl by začít sám u sebe."

,
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...