5. srpna 2011 15:11, aktualizováno  15:45 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Klaus se zastal Hájka. Praha by neměla akci homosexuálů podporovat

Prezident Václav Klaus naslouchá svému vicekancléřovi Petru Hájkovi. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Václav Klaus naslouchá svému vicekancléřovi Petru Hájkovi. | foto: ČTK

PRAHA Prezident Václav Klaus se postavil za vyjádření svého vicekancléře Petra Hájka k chystanému průvodu homosexuálů. Akce by prý neměla mít vysokou záštitu pražského primátora, neboť prý není projevem homosexuality, ale homosexualismu, kterého se obává.

Prezident připomněl slova, která pronesl před několika dny na univerzitě v Melbourne při přednášce o ohroženích svobody ve 21. století:

"We may respect homosexuality, but not homosexualism" (respektujme homosexualitu, nikoli homosexualismus). Za tímto svým tvrzením si stojím, aniž bych tušil, že ho budu tak brzy obhajovat," uvádí prezident v prohlášení a pokračuje:

"Pražská "Prague Pride" není projevem homosexuality, ale homosexualismu, kterého se – stejně jako řady dalších módních "ismů" – velmi obávám. Přesně toto je ostatně postoj, který jsem veřejně zastával v roce 2006 při svém vetu zákona o registrovaném partnerství," napsal Klaus.

Vicekancléř Petr Hájek ve čtvrtek nazval chystaný karneval homosexuálů akcí "deviantních spoluobčanů" a festival označil za "nátlakovou akci a politickou demonstraci pokřiveného hodnotového světa".

NÁZOR PREZIDENTOVA VICEKANCLÉŘE:

Pražského primátora Bohuslava Svobodu (ODS) a předsedu pražské ODS Borise Šťastného ostře zkritizoval za to, že akci pořádanou komunitou gayů a leseb podpořili. Svoboda i Štastný se proti jeho výrokům ohradili.

Anketa

Je správné, že pražský primátor dal záštitu pochodu homosexuálů Prague Pride?

Ano 8226
Ne 13857
Je mi to jedno 1667

Opoziční ČSSD i vládní VV v páteční reakci vyzvaly prezidenta Václava Klause, aby se od výroků svého vicekancléře distancoval.

To však Klaus odmítl. Podle něj není pravda, že Hájek vědomě "podněcuje nenávist vůči menšině obyvatel v naší zemi", jak tvrdí stínová ministryně pro lidská práva za ČSSD.

"Petr Hájek, ale on se jistě obhájí sám, neprotestuje proti této akci, ale proti tomu, že tato manifestační akce dostává tak vysokou záštitu primátora, eventuálně některých politických subjektů v naší zemi. Tolerovat je jedna věc, dávat veřejnou podporu jménem významné instituce je věc úplně jiná," míní prezident.

ČTĚTE VÍCE:

Pokud se někdo pozastavuje nad tím, že Hájek použil ve spojení s homosexuály slovo deviace, je to podle Klause pouhé "slovíčkaření". "Jestli někoho popuzuje slovo deviace, já ho mám za hodnotově neutrální slovo. V každém případě je homosexualita něco výrazně menšinového a jako taková si zasluhuje naši ochranu, nikoli nutně apoteózu," uvedl.

Kritikům Hájkových slov závěrem svého vyjádření, které uveřejnil na webu www.klaus.cz, vzkázal: "Hájí-li někdo názorovou toleranci, měl by začít sám u sebe."

spaŠárka Pálková, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!