Úterý 28. ledna 2020svátek má Otýlie 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Klaus: Situace je vážná. Doufám, že Nečas má plán B

Prezident Václav Klaus navštívil regionální kongres ODS, který se konal v hotelu Tři Věžičky ve Stříteži u Jihlavy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Václav Klaus navštívil regionální kongres ODS, který se konal v hotelu Tři Věžičky ve Stříteži u Jihlavy | foto:  Jan Zatorsky, Lidové noviny

STŘÍTĚŽ Podle prezidenta republiky Václava Klause nastává vážná vládní situace. Přeje si ujištění, že ti, kteří ji rozehráli, vědí, jaké budou další kroky, pro něj je to překvapení. Vláda je podle jeho názoru zralá na "jisté přeskupení". Prezident si ale není jistý, zda je možné ve velkém měnit vládu bez přeskupení vládní koalice.

"Tenis se má hrát na kurtu, kde míček buď přelítne přes síťku, anebo nepřelítne. Tenisové zápasy se nemají hrát v šatnách, čeho jsem čím dál více svědky," řekl Václav Klaus ke koaliční krizi. "Je to naprosto deprimující, naprosto špatné," dodal prezident.

Premiér Nečas podle Klause musí mít představu o možných variantách dalšího vládnutí. "Jsem přesvědčen o tom, že má jistě plán B, ale znovu opakuji, že já ho neznám," přiznal Klaus.

Nečekané překvapení

Klaus v sobotu dopoledne přijel do Střítěže u Jihlavy na oslavy 20. založení ODS na Vysočině. "Dnešního jednání se samozřejmě dotkla i dnešní politická situace, která tady vznikla, která byla rozpoutána já nevím přesně kým, připravována a promýšlena," řekl prezident po regionálním sjezdu.

"Moc bych si přál, abych byl ujištěn, že ti, kteří toto rozehráli, ví, jaký bude následující krok. Doufám, že ty kroky znají, já je neznám. Je to pro mě nečekané překvapení," dodal.

Více o vládní krizi

Na svůj ministerský post rezignoval v pátek ministr dopravy Vít Bárta (VV), vládní ODS navíc požaduje odchod všech jeho spolustraníků, kteří měli něco společného s bezpečnostní agenturou ABL, kterou Bárta v minulosti založil a vlastnil. Prezident podotkl, že demisi více členů vlády by musel přijmout.

Klaus: Řeči o přátelství s Bártou jsou dětinské

Ohledně údajného propojení bezpečnostní agentury ABL s vládou Klaus prohlásil, že mu vadí mnoho věcí a toto je jedna z nich.

Prezident však podotkl, že nemá nejmenší důvod říkat nic nepřátelského vůči Bártovi, nicméně řeči o přátelství mezi nimi jsou podle jeho slov dětinské.

K současné politické situaci také řekl, že v politice by se mělo hrát na otevřeném hřišti, ne však v šatnách a kuloárech.

,
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...