Pondělí 25. ledna 2021svátek má Miloš 1 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

OBRAZEM: Podívejte se, kdo slavil s Klausem. Dárky přinesli Duka, Macek či Knížák

Exprezident Václav Klaus si na oslavě svých 77. narozenin připil se současným... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Exprezident Václav Klaus si na oslavě svých 77. narozenin připil se současným... | foto:  Dan Materna, MAFRA

Exprezident Václav Klaus v sídle institutu, který nese jeho jméno, oslavil své 77. narozeniny. Na „zámeček“, jak se vilce na pražské Hanspaulce přezdívá, se jako každým rokem sjela řada hostů. Poblahopřát mu přišli prezident Miloš Zeman, kardinál Dominik Duka nebo Klausovi obdivovatel z umělecké branže – někdejší ředitel Národní galerie Milan Knížák.

Zaměstnanci Institutu Václava Klause si pro svého šéfa připravili speciální dar. Je jím kniha o historii barokní budovy, kde exprezident úřaduje. Hlavním autorem je Jindřich Forejt, bývalý protokolář Hradu, který je vášnivým amatérským historikem. Forejt nastoupil ke Klausovi loni v únoru poté, co jeho kariéru na Hradě zlikvidovala aféra s videozáznamy, které šéfa hradního protokolu údajně ukazovaly při užívání drog.

Zeman v blahopřání Klausovi předal své politické poselství. „Jsem zde jako člověk, který by si přál, aby Evropa byla jednotná, ale aby to byla Evropa suverénních národních států, které budou v dialogu hledat rozumné řešení pro všechny z nich, aniž by byly vystaveny tlaku bruselské byrokracie,“ citoval na Twitteru prezidenta jeho mluvčí Jiří Ovčáček.

Václav Klaus se narodil 19. června 1941. Vysokoškolské vzdělání získal na Vysoké škole ekonomické. Jako vědecký pracovník Ekonomického ústavu ČSAV absolvoval vědeckou aspiranturu a v roce 1968 dosáhl hodnosti kandidáta ekonomických věd.

Mezi Klausovými hosty je i bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek s partnerkou.
Mezi pozvanými nechybí ani Klausův přítel, bývalý ředitel Národní galerie Milan...

V roce 1970 byl z Akademie věd vyhozen a z politických důvodů pracoval na podřadných místech ve Státní bance československé. Odtud se koncem roku 1987 vrátil k akademické činnosti do Prognostického ústavu ČSAV. 

Politickou dráhu nastoupil v prosinci 1989, kdy se stal federálním ministrem financí. V říjnu roku 1991 byl navíc jmenován místopředsedou vlády ČSFR. Na konci roku 1990 se stal předsedou tehdy nejsilnějšího politického subjektu - Občanského fóra. Po jeho zániku v dubnu roku 1991 spoluzaložil Občanskou demokratickou stranu, jejímž předsedou byl od počátku až do prosince roku 2002. S touto stranou vyhrál v červnu roku 1992 parlamentní volby a stal se předsedou vlády České republiky. 

Dvojnásobný premiér, dvojnásobný prezident

V této roli se podílel na rozdělení československé federace a vzniku samostatné ČR. V roce 1996 ve volbách do Poslanecké sněmovny funkci premiéra obhájil. Po rozpadu vládní koalice podal v listopadu 1997 demisi. Po předčasných volbách v roce 1998 se stal na čtyřleté volební období předsedou Poslanecké sněmovny.

Dne 28. února 2003 byl zvolen prezidentem České republiky na pětileté funkční období.  Mandát mu byl prodloužen 15. února 2008 znovuzvolením pro druhé funkční období.

Po ukončení svého působení ve funkci prezidenta přesídlil na zámeček v pražské Hanspaulce do nově vybudovaného Institutu Václava Klause, který je koncipován jako liberálně-konzervativní think tank s vlastní výzkumnou studijní činností, semináři, konferencemi a dalšími akcemi a programy pro odbornou i širokou veřejnost.

Václav Klaus je ženatý s ekonomkou Livií Klausovou, má dva syny a sedm vnoučat. Syn Václav je expert na oblast školství v ODS a syn Jan je ředitel útvaru centrální controlling ve společnosti ČEZ, a.s.

,

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

Život s Ester. Není úplně málo komplikovaná, přiznává trenér Bank

Trenér Tomáš Bank má velký podíl na lyžařských úspěších Ester Ledecké. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je to už pět let, co od svého bratra Ondřeje přesedlal jako trenér k Ester Ledecké. Dovedl ji k olympijskému zlatu v...

Expremiér Sobotka se vrátil do pražských Stodůlek. Pořídil si byt v paneláku

Bohuslav Sobotka před svým bytem. (12. ledna 2021) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Expremiér Bohuslav Sobotka se v tichosti vrátil z Moravy, kam se uchýlil po odchodu z politiky, do Prahy. Jak zjistila...