Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Klaus soudcům: Řekněte smlouvě ne

Česko

  11:38aktualizováno  13:58
BRNO - Ústavní soud vyslechl ostrou kritiku i obhajobu lisabonské smlouvy, jež má reformovat Evropskou unii. Jako odpůrce dokumentu vystoupil prezident Václav Klaus, podle něhož se smlouva neslučuje s českým ústavním pořádkem. Soudci pak odročili jednání na středu, chtějí se poradit.

Václav Klaus, Ladislav Jakl a Miloslav Vlček u soudu foto: Lidové noviny

Je možné, že ve středu padne rozhodnutí, ale soudci mají možnost verdikt znovu odročit. Dokazování však již skončilo, zazněly i závěrečné návrhy. Klaus již patrně znovu do Brna nepřijede, má
jiné povinnosti.

První část řeči Václava Klause


Klaus uplatnil celou řadu výhrad ke smlouvě jako celku i k jejím jednotlivým bodům. Soudci by podle Klause měli rozhodnout tak, že dokument není v souladu s ústavním pořádkem ČR. Smlouva, bude-li přijata, prý změní mezinárodní postavení ČR a může omezit její svrchovanost. Evropskou unii prý případná ratifikace dokumentu posune blíže k federativnímu státu.

Druhá část řeči Václava Klause

"Lisabonská smlouva tak zahajuje proces, na jehož konci bude suverénem Evropská unie, která bude nařízeními či jinou jednostrannou formou stanovovat normy a pravidla jak jednotlivým členským státům, tak i občanům těchto států," uvedl Klaus.

Projev Václava Klause před Ústavním soudem

Po jednání Klaus řekl, že otázka, zda lisabonskou smlouvu případně
podepíše, je předčasná. Naznačil však, že nebude tím posledním v Evropě, kdo by přijetí dokumentu blokoval. Již dříve uvedl, že dokument podepíše jen v případě ratifikace v Irsku. Irové smlouvu letos v červnu v referendu odmítli, nicméně tamní vláda hledá možnost jak dokument znovu vrátit do hry.

Třetí část řeči Václava Klause

Návrh na přezkoumání smlouvy Ústavním soudem podal Senát. Odpůrci smlouvy kritizují například možné změny hlasování v některých otázkách z jednomyslného na většinové, tedy vlastně ztrátu práva veta jednotlivých členských zemí. Vadí jim také neurčité právní postavení nové Listiny základních práv EU, jež je součástí smlouvy. Vadou je prý také přílišná složitost smlouvy. "Omezení svrchovanosti je nastoleno skrytě, je zašifrováno v nepřehledných článcích a ustanoveních," uvedl Klaus.

Ústavní soud

Zástupce vlády, vicepremiér Alexandr Vondra, dnes soudcům tlumočil názor kabinetu, že smlouva nijak neohrozí suverenitu Česka a prospěje evropskému společenství. "V bilanci nákladů a výnosů je lisabonská smlouva pro Česko přijatelným výstupem," uvedl Vondra.

Podle Vondry zůstane i po případném schválení lisabonské smlouvy členským státům dostatek možností jak ovlivňovat rozhodování na úrovni unie. "EU je společenství demokratických a právních států, do kterého ČR patří a patřit i nadále chce," uvedl Vondra.


Česko je v EU poslední zemí, která o smlouvě dosud nijak nehlasovala. Čeká se právě na stanovisko patnáctky ústavních soudců. Lisabonská smlouva má unii po krachu euroústavy přinést potřebné reformy institucí a rozhodování. Česko navíc bude od ledna příštího roku Evropské unii předsedat.

Autor: