Čtvrtek 21. října 2021, svátek má Brigita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Klaus souhlasí: Jednejme o amerických radarech

Česko

  10:16
PRAHA - Václav Klaus souhlasí s rozhodnutím Bezpečnostní rady státu. Ta dala zelenou k tomu, aby Česko zahájilo jednání s USA o umístění americké radarové základny na českém území.

Klaus. foto: Pavel Wellner, Lidové noviny

Radar by mohl stát ve vojenském újezdě v Libavé na Olomoucku, nebo v Jincích na Příbramsku. Druhá část základny s obrannými raketami, které by naváděl právě radar z Česka, by měla být v Polsku. Prezident současně ocenil, že k vybudování základny vláda nepřistupuje jako k předem dohodnuté věci, důraz klade na detaily dohody se Spojenými státy.

Premiér Mirek Topolánek (ODS) zdůraznil, že jednání a ratifikace bude trvat asi rok - kabinet podle něj hodlá postupovat korektně a informovat o všech aspektech. Značná část politické scény ale požaduje o této otázce vypsat referendum. To ale premiér odmítá.

Americké záměry v Evropě už vyvolaly ostrý nesouhlas Ruska - ruští armádní generálové varovali, že radar v Česku by mohl sledovat ruské rakety i námořní flotilu. Premiér Topolánek i ministryně obrany Vlasta Parkanová jsou však přesvědčeni, že Moskva nemá důvod k obavám.

Klaus jako vrchní velitel ozbrojených sil se schůzí bezpečnostní rady státu zúčastňuje jen výjimečně. V čele tohoto poradního orgánu vlády stojí premiér, dalšími členy je většina ministrů, guvernér České národní banky, šéf Správy státních hmotných rezerv a vedoucí úřadu vlády.
Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Mohlo by vás zajímat