Pondělí 6. prosince 2021, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Klaus: Špatný kurz ODS nastavil Topolánek

Česko

  17:11aktualizováno  18:51
PRAHA - Projev zakladatele a prvního šéfa ODS Václava Klause na oslavě 20. výročí založení strany byl velmi kritický. "ODS prohospodařila důvěru veřejnosti a akceschopnost koalice. Za Topolánka se vydala špatným směrem a změny za Nečase jsou malé," řekl Klaus.

Václav Klaus foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

V samém úvodu si prezident dovolil zavtipkovat. Nevěděl prý, že v sálu bude nedostatek míst k sezení a většina přítomných bude muset stát. "Jinak bych tomu přizpůsobil délku svého proslovu," řekl Klaus a pohlédl do svých několika papírů připraveného textu k přednesu.

Začalo to Topolánkem
"Je vidět, že se ODS hodně změnila," poznamenal ještě Klaus a poté už začal s přednesem připravené zdravice. Ve své řeči se několikrát nevyhnul kritice. ODS se podle něj vydala špatným směrem za Topolánka a dosud se nevrátila k původnímu směřování."V poslední době jsem začal věřit, že toto zakolísání bylo překonáno a že nové vedení strany v čele s Petrem Nečasem znamená změnu, i když jsem věděl, že to nebude mít lehké. Posun, který nastal, byl ale již příliš velký," uvedl prezident.

Projev Václava Klause

Topolánkem nastavený kurz byl důvodem, proč předminulý rok rezignoval na funkci čestného předsedy. "ODS mířila cestou politického středu, což pro mě bylo ničivé. S tím jsem nechtěl a nemohl být spojován. Stávala se stranou politického kalkulu a praktického byznysu," vysvětlil Klaus.

Topolánek odjel, Klaus přijel
Kritizovaný Topolánek se sice oslav na Žofíně zúčastnil, s prezidentem se ale minul. Líto to zřejmě nebylo ani jednomu z nich. Podle informací LN se chtěl Klaus setkání s Topolánkem vyhnout.

Do ODS z Hradu neoficiálně doputoval požadavek, aby se prezident s "prázdným a falešným Topolem", jak ho v roce 2002 nazval, na Žofíně vůbec nepotkal. A tak se také stalo. Topolánek odjel před 16. hodinou. Prezidentova limuzína dorazila o půl hodiny později.

Oslavy 20. výročí založení Občanské demokratické strany.

'Vládní krize poškodila ODS'
Prezident se v proslovu vrátil také k prozatím zažehnané krizi ve vládě. "Šlo o mimořádně nešťastnou událost, která těžce poškodila nejen vládu, ale i ODS, která nese rozhodující díl vládní odpovědnosti, a proto by se v těchto věcech měla chovat mimořádně odpovědně," uvedl.

"Touto krizí byla o další stupeň degradovaná důvěra v politiku a politiky. Potvrdilo se, jak zhoubné pro atmosféru v naší zemi je redukování politiky a politického boje na nekončící sérii intrik," dodal Klaus.

Pozastavil se také nad vnitřními problémy ODS. "Reflexe znamená nejen hledání viníka někde kolem, ale i pojmenování toho, jak k tomu všemu přispěl i souboj různých skupin uvnitř ODS, o kterém si štěbetají vrabci na střeše, a kterého jsem si nemohl nevšimnout i já," upozornil prezident.

Tvrdými slovy na adresu Topolánka vrátil prezident bývalému šéfovi ODS kritiku, kterou na něj Topolánek snesl při rozhovoru pro LN. Klause v něm označil za "bezskrupulózního technika moci", který ve vedení ODS nesnese nikoho jiného než sebe. "Je třeba čelit tomu byzantskému způsobu vládnutí Václava Klause," varoval Topolánek.

Čtěte více:

InsertSingleVideo

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat