Úterý 1. prosince 2020svátek má Iva 0 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Klaus: Strany by do voleb neměly prosazovat zásadní zákony

Setkání na Pražském hradě s předsedy parlamentních stran | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Setkání na Pražském hradě s předsedy parlamentních stran | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Politické strany by podle prezidenta Václava Klause neměly do voleb prosazovat žádné zákony, které mají dlouhodobý dopad. Klaus to oznámil v reakci na jednání lídrů stran s premiérem Janem Fischerem o situaci ve sněmovně.

"Sněmovna je fatálně, totálně rozpolcená. Všichni vědí, že volby jsou za tři měsíce. Dnes se pokoušet protlačit nějaké zákony, které by měly dlouhodobé, mnohaleté důsledky, je nerozumné. Já bych všechny vybízel k tomu, aby nic takového nezkoušeli dělat," řekl Klaus. Rozpolcenost sněmovny je podle něj výsledkem dnešní politické situace, a nikdo by se neměl tomuto stavu "posmívat".

Klaus zároveň zopakoval, že veřejné finance jsou ve složité situaci. "Přidávat cokoliv, co by stát zatížilo, by bylo strašnou chybou a všichni poslanci by si to měli uvědomit," dodává. Prezident již začátkem roku dal najevo, že bude sněmovně vracet zákony, které by dále prohloubily deficit rozpočtu.

15 návrhů
Předsedové parlamentních stran se v úterý s Fischerem dohodli na tom, že sněmovna projedná 10. a 17. března asi 15 návrhů podporovaných vládou.

Cílem schůzky bylo vyřešit situaci poté, co spory mezi pravicí a levicí zablokovaly jednání sněmovny na přelomu ledna a února.

Čtěte více

Obecnou dohodu o fungování sněmovny v posledních třech měsících jejího funkčního období se ale politikům uzavřít nepodařilo. ČSSD chce nadále usilovat o schválení svých návrhů. Sociální demokraté usilují například o zrušení zdravotnických poplatků a vyplacení 13. důchodu, ale také o zavedení progresivní daně. Ve středu bude sněmovna jednat o lidoveckém návrhu zvýšit mateřskou na loňskou úroveň, který má velké šance uspět.

ODS chce, aby sněmovna kromě bodů, na nichž se strany dohodli s Fischerem, už do voleb žádné zákony neschvalovala. Levici kritizuje za to, že prosazuje návrhy, které nad rámec dohody o vládním úsporném balíčku, zvyšují deficit rozpočtu.

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

David Sedmera | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...