Pondělí 2. října 2023, svátek má Olívie, Oliver
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Klaus: Summit byl o snížení suverenity zemí EU

Česko

  8:17
PRAHA - Summit EU, který se minulý týden konal v Bruselu a rozhodl o Paktu pro euro, byla podle prezidenta Václava Klause schůzkou "o dalším radikálním snížení suverenity členských zemí EU".

Prezident Klaus na summitu v Bruselu foto: Reuters

Klaus, který patří k dlouhodobým odpůrcům hlubší integrace EU, to napsal v článku, který otiskuje deník Právo.

Pakt pro euro, který unijní lídři schválili, má podle představitelů EU zvýšit konkurenceschopnost členských států unie. Přijetí paktu mimo jiné znamená, že EU začne v zemích, které se k němu připojily, hlídat výši mzdových nákladů či udržitelnosti jednotlivých penzijních systémů. Česko bylo jednou ze čtyř zemí, které se k němu nepřipojily.

"Postoj předsedy vlády (Petra) Nečase (kéž by to bylo postojem celé vlády), že zatím do EFU nevstupujeme, je určitě správný a měli bychom ho v tom podpořit. A hlavně bychom si už konečně měli říci, jakou formu evropské integrace bychom chtěli, aby měl každý budoucí český vyjednavač jasnou pozici. Měli bychom se odvážit říci, že nechceme ani EMU (Evropská měnová unie)," napsal Klaus.

Premiér Nečas si už před začátkem vrcholné schůzky stěžoval, že pro vládu je nepřijatelné, aby se výsledná podoba paktu vyjednávala bez České republiky. "Nebyli jsme přizvání k této výsledné podobě paktu pro euro, bylo to před nás položeno stylem berte, nebo nechte ležet. Je možné, že některé členské země tento přístup akceptují, my ho akceptovat i z tohoto důvodu nechceme," uvedl. Nevyloučil ale, že Česko se časem k paktu připojí.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!