Pondělí 19. dubna 2021svátek má Rostislav 4 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Klaus uděloval milosti, prominul tresty za podvody i krádeže

Prezident Václav Klaus při rozhovoru pro LN | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Václav Klaus při rozhovoru pro LN | foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

PRAHA Prezident Václav Klaus udělil v pátek 12 milostí. Prominul mimo jiné i tresty za podvod, zpronevěru či krádež. Prezidentská kancelář milosti zdůvodnila většinou humanitárními důvody. O rozhodnutí prezidenta informoval jeho mluvčí Radim Ochvat.

Marku Bednářovi prezident prominul podmíněný trest odnětí svobody uložený za podvod. Přihlédl k tomu, že škodu v plné výši uhradil a v minulosti nebyl trestán.

Janě Pšeničkové a Josefu Pšeničkovi prominul podmíněné tresty odnětí svobody uložené za krádež. "Přihlédl k jejich dosavadnímu řádnému životu a tomu, že v důsledku odsouzení nebudou moci vykonávat své povolání," uvedl Hrad.

Kontroverzní milosti

Prezident prominul tresty také několika cizincům. Podmíněný trest za poškození cizí věci prominul ruské občance, dalším odpustil trest vyhoštění z ČR.

Klaus byl v minulosti několikrát kritizován za udělení kontroverzních milostí. Možnost korupce v této věci opakovaně popřel.

ČTĚTE VÍCE:

Ústavní novela, kterou se zavedla přímá volba hlavy státu, vyžaduje podpis předsedy vlády nebo pověřeného ministra u rozhodnutí prezidenta o nezahájení nebo přerušení trestního stíhání.

Kdo dostal prezidentskou milost?

Prezident republiky Václav Klaus se v pátek dne 16. listopadu 2012 rozhodl vyhovět dalším žadatelům o milost.

1. Hamdi Bakiu, státnímu občanovi Makedonie, prominul trest vyhoštění. Přihlédl k tomu, že ke skutku došlo před 20 lety, kdy bylo možné uložit trest vyhoštění pouze na dobu neurčitou.

2. Marku Bednářovi prominul podmíněný trest odnětí svobody uložený za podvod, a to s účinky zahlazení odsouzení. Přihlédl k tomu, že škodu v plné výši uhradil a v minulosti nebyl trestán.

3. Borisi Glezgovi prominul podmíněný trest odnětí svobody a zbytek trestu zákazu činnosti, a to s účinky zahlazení odsouzení. Přihlédl k tomu, že se u jmenovaného jednalo o mimořádné vybočení z jinak řádného a bezúhonného života. Kladné vyřízení žádosti podpořil i primátor města a dalších 70 občanů z místa bydliště.

4. Marii Knizhe, státní občance Ukrajiny, prominul zbytek trestu vyhoštění uloženého za neoprávněný pobyt na území ČR. Přihlédl k tomu, že odsouzení jí brání ve společném životě s jejím manželem, státním občanem ČR. Jmenovaná v minulosti nebyla na území ČR trestána.

5. Eleně Koroleva, státní občance Ruské federace, prominul podmíněný trest odnětí svobody uložený za poškození cizí věci, a to s účinky zahlazení odsouzení. Přihlédl k tomu, že se činu dopustila v 18 letech z mladické nerozvážnosti. V minulosti nebyla na území ČR trestána.

6. Jiřímu Kratochvílovi prominul zbytek trestu zákazu řízení motorových vozidel uloženého za maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání. Přihlédl k tomu, že jmenovaný dosud žil řádným životem a jiného činu se nedopustil. Na současně uložený podmíněný trest se milost nevztahuje.

7. Victoru Stremilovschiimu, státnímu občanu Moldavské republiky, prominul zbytek trestu odnětí svobody uloženého za vydírání, a to pod podmínkou, že se po dobu 3 let od udělení milosti nedopustí trestného činu. Přihlédl k tomu, že skutku se dopustil již před 14 lety ve své zemi, více jak 2/3 trestu vykonal a v minulosti nebyl na území ČR trestán.

8. Miroslavě Šlachtové prominul zbytek trestu odnětí svobody uloženého za zpronevěru, a to pod podmínkou, že se po dobu 1 roku od udělení milosti nedopustí trestného činu. Přihlédl k tomu, že jmenovaná řádně pečuje o své tři nezletilé děti, způsobenou škodu v plné výši uhradila a v minulosti nebyla trestána.

9. Jakubu Vyoralovi prominul podmíněný trest odnětí svobody a zbytek trestu zákazu činnosti uložené za ohrožení pod vlivem návykové látky, a to s účinky zahlazení odsouzení. Přihlédl k dosavadnímu řádnému a bezúhonnému životu jmenovaného.

10. U Lucie Rokošové doplnil udělenou milost z 1. 6. 2010 aktem, který řeší technické problémy s výpočtem lhůty k podmíněnému propuštění.

11. a 12. Ing. Janě Pšeničkové a Josefu Pšeničkovi prominul podmíněné tresty odnětí svobody uložené za krádež, a to s účinky zahlazení odsouzení. Přihlédl k jejich dosavadnímu řádnému životu a tomu, že v důsledku odsouzení nebudou moci vykonávat své povolání.

,

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Miroslav Tichý žil na okraji společnosti v chudobě. Teď jeho fotky stojí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Princ Philip jako vozataj čtyřspřeží. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Michal Anděl vedoucí Centra pro výzkum výživy, metabolismu a diabetu 3.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...