28. září 2011 10:09, aktualizováno  13:28 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Klaus v Boleslavi: Vlastenectví je vydáváno za šovinismus

 • Poslat
 • Tisk
 • Redakce
 • 45Diskuse
Klaus zdůraznil nutnost vlastenectví, které je podle něj "vydáváno za šovinismus". | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Klaus zdůraznil nutnost vlastenectví, které je podle něj "vydáváno za šovinismus". | foto: ČTK

STARÁ BOLESLAV Význam tradičních hodnot a rodiny vyzdvihli ve Staré Boleslavi na Svatováclavské pouti představitelé římskokatolické církve i prezident Václav Klaus.

Již tradiční mši ve městě, kde byl zavražděn patron české země, sloužil pražský arcibiskup a primas český Dominik Duka. Vedle vysokých církevních hodnostářů a prezidenta, jehož účast byla kvůli angíně původně nejistá, se dostavili i další političtí a armádní představitelé.

Duka při mši stejně jako olomoucký arcibiskup Jan Graubner hovořili především o důležitosti rodiny. Ve stejném duchu promluvil prezident Klaus, podle kterého je rodina odvěké prostředí pro vztah muže a ženy a pro výchovu dalších generací. Hájil také tradiční hodnoty a kritizoval "oportunistický modernismus".

"Vše tradiční a konzervativní je vydávané za nemoderní, je zesměšňováno a vylučováno ze společenského dialogu," řekl Klaus, podle kterého je třeba za tradiční hodnoty bojovat.

Arcibiskup Dominik Duka doprovází ostatky sv. Václava.

Arcibiskup Dominik Duka doprovází ostatky sv. Václava.

Bohoslužba při Národní svatováclavské pouti.

Bohoslužba při Národní svatováclavské pouti.

"Jsme v době, kdy je nutno riskovat i nepochopení, kdy je nutno vystavit se i nepříjemným střetům, jakkoliv se zdá, že v nich má druhá strana převahu," prohlásil Klaus s dodatkem, že on sám se o to snaží. Zdůraznil také nutnost vlastenectví, které je podle Klause "vydáváno za šovinismus".

Poslouchalo ho zaplněné Mariánské náměstí, na němž si poutníci připomněli odkaz svatého Václava, knížete a patrona české země, od jehož násilné smrti dnes uplynulo 1076 let.

Z projevu Václava Klause

 • O MODERNISMU
  Při pohledu kolem sebe vidíme, že "pokrokáři" všeho druhu vedou soustavný a stále nezakrytější útok na naše tradiční společenské hodnoty a ctnosti. ...Církev by měla svou významnou autoritu v nezanedbatelné části celé naší veřejnosti uplatňovat více a hlasitěji i v debatě celospolečenské. ...Nehoruji pro účast církve v každodenních politických půtkách, ale přimlouvám se za jasné a zřetelné ANO-ANO, NE-NE ve veřejných střetech o hodnoty a občanské ctnosti, které jsou ohrožovány falešnými proroky takzvaného pokroku a modernismu.
 • O VLASTENECTVÍ
  Vlastenectví je vydáváno za šovinismus. Demokratický stát za překonanou instituci, která má být obětována ve prospěch nadstátních uskupení, která nikdy nemohou získat demokratickou legitimitu. Přirozeně strukturovaná národní společenství se svými hlubokými tradicemi, duchovními a kulturními hodnotami, vycházejícími ze staletých zkušeností a z životů mnoha předchozích generací, jsou erodována politickým tlakem na přijetí multikulturalismu jako oficiálně naordinované ideologie.
 • O RODINĚ
  Tradiční rodina, základní jednotka každého dalšího celku lidského uspořádání, odvěké prostředí pro vztah muže a ženy, pro výchovu nových generací, ale i pro samozřejmou mezigenerační pomoc a solidaritu, je vystavována stále ostřejším útokům módních postojů, které pro vybrané skupiny velmi nevybíravými způsoby vyžadují nejrůznější, v minulosti nikdy neexistující privilegia.

 • O SOCIÁLNÍM STÁTU
  Přijetí života jako nepřetržitého úsilí o hledání jeho smyslu, pocit vlastní odpovědnosti za sebe a jiné, a radování se z každého sebemenšího zdaru v tomto úsilí jsou vystřídávány nárokem absolutního a z vnějšku zaručeného štěstí. Faleš sociálního státu nezaslouženého blahobytu ničí vše tvůrčí a individuální a otupuje talenty, aktivitu a pracovitost, neboť ta se přestává vyplácet.

Poutníků se na mši sešlo odhadem daleko více než loni, kdy jich v chladném a deštivém počasí dorazilo asi 700. Rekordní návštěvu 50 000 lidí z roku 2009, kdy do města zavítal papež Benedikt XVI., ale jistě nepřekonali.

Kromě účasti na mši mohli poutníci spatřit také svatováclavské relikvie, které byly do města přivezeny už v úterý a které budou vystaveny v kryptě baziliky svatého Václava až do 19:00.

Vedle duchovního programu se lidé mohou těšit na koncerty a tradiční pouťovou zábavu. Ohňový průvod vyjde do Houštky ve 20:30, kde se o půl hodiny později rozzáří na nebi ohňostroj.

Na nádraží ve Staré Boleslavi je přistaven speciální vlak, který je pojmenován Jan Pavel II. - Totus Tuus. Lidé v něm naleznou výstavu věnovanou životu a dílu blahoslaveného papeže.

Stará Boleslav je nejstarším českým poutním místem spojeným se svatováclavskou tradicí i mariánským kultem. Tradičně 28. září, u příležitosti svátku svatého Václava, se tam scházející tisíce věřících, návštěvníků i řada významných hostů, aby si společně připomenuli odkaz českého knížete v místě jeho mučednické smrti.

Jednodenní svatováclavská slavnost se odehraje také v Praze na Václavském náměstí, začne ve 14:00 příjezdem svatého Václava s historickým průvodem a doprovodem.

Lidovky.cz, ČTK
 • 45Diskuse

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!