Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Klaus v očích světa: euroskeptik

Evropa

  20:50
PRAHA - Ten, který blokoval ratifikaci Lisabonské smlouvy a má svérázné názory na globální oteplování. Taková označení nejčastěji dávají zahraniční média českému prezidentovi Václavu Klausovi, když chtějí jeho osobnost přiblížit svým čtenářům. Není to ale to jediné, čím hlava státu v posledních letech na mezinárodní scéně upoutala.

Beseda se studenty sportovního gymnázia Dr. Randy v Jablonci nad Nisou. foto: ČTK

Václav Klaus se ve vrcholné politice pohybuje již dlouhá léta. Díky tomu, ale také díky svým často velmi odvážným či kontroverzním výrokům se stal známým. Například na nedávném mimořádném summitu k dění v Libyi, který se konal v Bruselu, to vypadalo, že je jako ryba ve vodě - a to i přesto, že je velkým kritikem Evropské unie. Vešel do jednacího sálu a nepřipadal si tam jako někdo neznámý - tu prohodil pár slov s britským premiérem Davidem Cameronem, pak pokonverzoval s německou kancléřkou Angelou Merkelovou.

PROHLÉDNĚTE SI FOTOGALERII K PREZIDENTOVÝM NAROZENINÁM


Evropští lídři si českého prezidenta velmi dobře pamatují kvůli jeho odmítání podepsat Lisabonskou smlouvu. Tehdy totiž zablokoval ratifikační proces v celé Evropské unii a Česko se dostalo do role troublemakerů. Klaus smlouvu označil za "tragický omyl" a v říjnu 2009 přišel s požadavkem na trvalou výjimku z Listiny základních práv EU, na niž smlouva odkazuje.

Gašparovič nebo Topolánek?

Ne pro všechny je ale Klaus známou osobou, na nedávném summitu v Polsku si ho fotograf Reuters spletl se slovenským prezidentem Gašparovičem. A CNN zase kdysi informovala, že prezidentem ČR je Klaus Topolánek. A navíc mnozí cizinci, když mluví o české hlavě státu, mají na mysli stále Václava Havla.

Tehdy mu prý dokonce volal osobně švédský premiér Fredrik Reinfeldt (jehož země předsedala EU), jak by si tu výjimku představoval a co přesně žádá. Když mu bylo vyhověno a i český Ústavní soud rozhodl, že je vše v pořádku, nakonec 3. listopadu 2009 dokument jako poslední z evropských politiků podepsal.

Oteplování jako komunismus
Podobně se Václav Klaus dostává na titulní stránky médií i kvůli svým postojům ke globálnímu oteplování - to, že je způsobeno lidmi, je podle něj nesmyslná fikce. "Všeobecné přijímání dogmatu globálního oteplování je jednou z nejnákladnějších a nejméně demokratických politických chyb za generace. Předcházející takovou chybou byl komunismus," uvedl například loni v říjnu na přednášce v Londýně.

Příliš politiků se s ním veřejně neshoduje, ale jak se Klaus nechal slyšet, v soukromí mu prý mnoho z nich říká, že zastávají podobný názor. Klaus se celkově nebojí směrem k zahraničí vystoupit s ostrými tvrzeními. Do francouzského prezidenta se opřel za loňské deportace Romů. Řekl, že nesouhlasí téměř se vším, co Nicolas Sarkozy dělá. Aktivně na evropské scéně udržuje vztahy zejména s polskými a slovenskými představiteli - o jednoho dobrého přítele politika však loni přišel, když Lech Kaczynski zahynul při nehodě ve Smolensku.

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...