1. ledna 2011 13:24, aktualizováno  14:41 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Klaus v tradičním projevu podpořil Nečasovu vládu a zkritizoval doktory

Prezident Václav Klaus při novoročním projevu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Václav Klaus při novoročním projevu. | foto:  Jan Zatorsky, Lidové noviny

PRAHA Prezident Václav Klaus se v novoročním projevu věnoval hlavně reformám. Žili jsme bez rezerv a na dluh, řekl prezident a podpořil reformy současné vlády. Výzvy některých profesí k organizovanému odchodu z Česka označil Klaus za 'nepřijatelné vydírání'.

"Žili jsme bez rezerv a na dluh. V letech 2004 až 2007 jsme nevyužili příznivé situace k tomu, abychom zahájili potřebné změny. Rok 2009 a velkou část roku 2010 jsme propásli čekáním na vládu, která by se do nich pustila. Teď přišly nepříjemné rozpočtové škrty, které však - samy o sobě - nezaručují, že se v budoucnu k podobným opatřením nebudeme muset vracet," zhodnotil prezident ekonomickou situaci České republiky.

NOVOROČNÍ PROJEV PREZIDENTA SI PŘEČTĚTE ZDE

Nečas projev chválí:

Premiér Nečas ocenil slova prezidenta Klause o podpoře reformního úsilí vlády. Prezidentův projev označil za vyvážené státnické vystoupení.

V souvislosti se škrty podpořil Klaus vládu Petra Nečase. "Očekávám to i od opozice, i když vím, že to vyžaduje pocit spoluúčasti, nikoli pouhé přetlačování se a trumfování se bonmoty před televizními kamerami," dodal prezident. K 'nepopulárním reformám' by podle něho musela přistoupit každá vláda.

Václav Klaus se vrátil i k předvánoční vládní krizi, kterou způsobila kauza údajných korupčních praktik ve Státním fondu životního prostředí okolo nyní již bývalého ministra životního prostředí Pavla Drobila. Opozice pak před koncem roku 2010 vyvolala hlasování o důvěře vládě.

Sobotka: Klaus už není nadstranický

Podle Sobotky pomalu končí éra, v níž se Klaus po svém odchodu z ODS snažil působit více nadstranicky. Sobotka dokonce prohlásil, že Klaus tak reaguje na to, že vláda nemá věrohodného a silného premiéra a fakticky zčásti přebírá jeho roli. "Nemohu souhlasit s tím, že prezident označil škrty jen za nepříjemné, velká část vládních škrtů je sociálně bezohledná a hospodářsky škodlivá," tvrdí Sobotka.

"Vláda důvěru a podporu potřebuje. Nemyslím tu důvěru, o které se před 10 dny hlasovalo v Poslanecké sněmovně, ale důvěru občanů. Veřejnost je právem pohoršena případy, kdy veřejní činitelé zneužívají svých funkcí k osobnímu prospěchu. Věřím, že vláda k těmto věcem nebude lhostejná či nedůsledná," řekl.

Nepřijatelné vydírání
Klaus se ale nezapomněl zmínit ani o krizové situaci ve zdravotnictví, kdy lékaři po celé České republice hromadně podávají výpovědi a chtějí odejít pracovat do ciziny. Václav Klaus sice konkrétně lékaře nezmínil, z jeho slov ale jasně vyplynulo, čí jednání označuje za 'nepřijatelné vydírání'.

Rok 2010 v obrazech

"Výzvy, aby se v některých profesích organizovaně, kolektivně a hromadně odcházelo do ciziny, jsou něčím, s čím se nemůžeme smiřovat. Je to nepřijatelné vydírání, vyjádřil se prezident.

Anketa

Jak hodnotíte tradiční novoroční projev prezidenta Václava Klause?

Je správné, že se věnoval hlavně zadluženosti a reformám. 14750
Nelíbí se mi, že podpořil Nečasovu vládu. 3657
Byl nespravedlivý vůči lékařům. 2858
Byl nudný a neříkal nic nového. 14106
Michaela Těšínská

Autor

Michaela Těšínskámichaela.kabatova@lidovky.czČlánky

OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu
OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu

Podle lékařky Markéty Kellner, která zkoumá lidský mozek, jsou těhotenství a první okamžiky po porodu zásadními v jeho fungování do budoucna. Co ovlivňují a jak?