Středa 25. listopadu 2020svátek má Kateřina 2 °C mlha Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Klaus varuje před byrokracií, vetoval zákon o úřadech práce

Prezident Václav Klaus | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Václav Klaus | foto: ČTK

PRAHA Prezident Václav Klaus vetoval koaliční zákon, který reorganizuje úřady práce. Místo desítek úřadů se stovkami poboček by vzniklo ředitelství a pracoviště v krajích a v pověřených obcích. Podle Klause je předloha nedomyšlená a posiluje byrokracii.

Informoval o tom prezidentův mluvčí Radim Ochvat. Zákon se vrací do sněmovny, která může prezidentovo veto přehlasovat. "Zákon vytváří další nový centrální úřad a tím posiluje byrokracii, s čímž se nemohu ztotožnit," napsal ve svém vyjádření Klaus. Nová struktura nebude podle něj účelnější a pružnější, ale složitější. Také předpokládané úspory pokládá prezident za fikci. "Zkušenosti s vytvářením nových úřadů nás již mnohokrát přesvědčily o opaku," uvedl. Klaus soudí, že důvody přijetí zákona jsou "spíše zájmové než věcné".

Čtěte také

Zákon o úřadu práce vetoval už Senát. Sněmovna jej hlasy koaličních poslanců přehlasovala. O osudu předlohy koaličních poslanců rozhodne dolní komora na schůzi, která začne 15. března. Zákon má platit od dubna.

Klaus podobně jako senátoři vyčítá předloze řadu chyb a stejně jako levicoví poslanci poukazuje na nestandardní postup jejího předložení. Původně to byl vládní návrh, nakonec byl ale předložen skupinou koaličních poslanců a vyhnul se tím obvyklému připomínkovému řízení. Prezident také podotkl, že k současné struktuře úřadů nebyly vážnější výhrady a její změna by měla korunovat plánovanou transformaci politiky zaměstnanosti, nikoli ji zahajovat.

Opozice varuje: novela vzdaluje služby lidem
Ministerstvo práce a sociálních věcí, v jehož čele stojí Jaromír Drábek z TOP 09, tvrdí, že nová struktura přinese už v prvním roce úsporu asi 180 milionů korun. Úřady jsou podle ministerstva na změnu připraveny a budou moci využít stovky úředníků na kontrolu nelegální práce. Předkladatelé argumentovali rovněž sjednocením rozhodování úřadů.

Kritici předloze ale vyčítali i to, že podle nich vzdaluje služby lidem. Senátor ČSSD a olomoucký hejtman Martin Tesařík dokonce vyzval Klause, ale předlohu vetoval a zabránil "realizaci této evidentně špatně připravené reformy".

V současnosti existuje 77 samostatných úřadů práce s 250 pracovišti zaměřenými na zaměstnanost a se zhruba 400 pobočkami státní sociální podpory. Podle návrhu zákona vznikne pražské ředitelství úřadu práce, 14 krajských poboček a kontaktní pracoviště ve 226 pověřených obcích.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...