Úterý 26. října 2021, svátek má Erik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Klaus vetoval loterijní zákon, zaskočil města

Česko

Některá města už měla schválené vyhlášky, které s novým loterijním zákonem počítaly. Normu ale zastavil prezident a obce řeší, co dál. PRAHA Některá města překvapilo včerejší rozhodnutí prezidenta Václava Klause, který vetoval novelu loterijního zákona. Ta měla od července obcím zajistit právo účasti na povolovacím řízení k provozování loterií a podobných her, nově i videoloterních terminálů. Například v Brně a Aši už schválili vyhlášku, která se zákonem počítala. Včera to řekli zástupci radnic. Svaz měst a obcí ČR (SMO) sdělil, že prezidentovo rozhodnutí respektuje, s některými z odůvodnění však věcně nesouhlasí.

Novela podle prezidenta zásadním způsobem zužovala okruh příjemců finančních prostředků na veřejně prospěšné účely. Prezident své veto odůvodnil také tím, že novela měla spíše sloužit jako předvolební argument.

Prezident se rovněž obává, že stát by byl vstoupením novely v platnost vystaven arbitrážním sporům kvůli zkrácení doby platnosti licencí dosavadním provozovatelům a hrozilo by nebezpečí významných finančních ztrát ze státního rozpočtu. Podle něj je to nepřípustná právní retroaktivita.

Návrh dával obcím například právo rozhodovat pomocí vyhlášek o umístění loterií a heren na veřejně přístupných místech. Obsahoval i zákaz, aby loterijní firmy dávaly peníze neziskovým organizacím, které samy zřídily.

Pokud by obec povolila na svém území nějakou loterii, musela by ve stanovené lhůtě informovat prostřednictvím úřední desky a internetu, na co použila peníze odvedené na veřejně prospěšný účel.

Na novelu netrpělivě čekali například v Aši, kde už přijali novou vyhlášku, která až na výjimku zakazuje ve městě videoterminály. Platit měla od července, kdy už radnice předpokládala, že bude zákon prezidentem podepsán.

„Zřejmě je loterijní lobby hodně silná“ „Budeme se k tomu muset vrátit. Dozorový orgán by nám teď asi vytýkal, že je vyhláška nezákonná,“ řekl nepříjemně překvapený starosta Aše Dalibor Blažek. „Zřejmě je loterijní lobby hodně silná,“ komentoval veto prezidenta.

S přijetím vyhlášky počítala i Praha, schvalovat ji mělo zastupitelstvo příští týden ve čtvrtek. Vedení města nyní chce oprášit zákon, který již jednou poslancům předložilo. Ti se jím ale podle náměstka primátora Rudolfa Blažka nezabývali. „Dám si uložit opětovné předložení zákona. Hazard musí být regulován,“ řekl Blažek. Zároveň připomněl, že se Klausovo veto netýká zpoplatnění videoloterních terminálů. Praha proto počítá, že na začátku července začne s vybíráním. Rozhodnutí prezidenta zaskočilo i starostku Prahy 2 Janu Černochovou (ODS), která za zákon bojovala. „Mrzí mě to. Je to ale právo pana prezidenta,“ řekla. Podle ní byla novela lepší než starý zákon. S tím souhlasí i Blažek.

„Nejsem si jist, že pan prezident znal všechny argumenty,“ poznamenal. Prezidentovo veto překazilo také plány brněnské radnice. Tento týden radní schválili návrh vyhlášky, který počítal se zákazem provozu automatů i loterijních terminálů v ulicích, kde žije hodně lidí závislých na sociálních dávkách. Radní zároveň chtěli provoz přístrojů zakázat mezi 7.00 a 14.00 denně. „Aby tam nemohly děti chodit za školu a hrát na automatech, což se běžně stávalo,“ uvedl primátorův náměstek Daniel Rychnovský (KDU-ČSL). Když zákon nyní platit nebude, vyhláška by v něm neměla oporu, a ani na zasedání zastupitelstva se proto nedostane.

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!