Čtvrtek 21. října 2021, svátek má Brigita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Klaus: Vít nám očkování vnucuje, ale sám se neočkoval

Česko

  16:31
PRAHA - Prezident Václav Klaus je překvapený, že se hlavní hygienik Michael Vít nakazil prasečí chřipkou, protože se nenechal včas naočkovat. Klaus již minulý týden veřejně prohlásil, že považuje epidemii prasečí chřipky za nafouknutou bublinu a že se proti ní očkovat nebude.

Václav Klaus - rozhovor foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Klause překvapuje zejména to, že Vít uvažoval o povinném očkování některých skupin obyvatel a sám se naočkovat nenechal. Očkování je v současné době dobrovolné. O tom, zda a pro koho bude povinné, bude rozhodovat v případě pandemie právě hlavní hygienik Michael Vít.

Čtěte také

"Já tu chřipku nedémonizuji. Panu hlavnímu hygienikovi přeji, aby se co nejrychleji uzdravil. Jenom mne překvapuje, že když on nám tam vnucuje to povinné očkování, že se sám už dávno na tu prasečí chřipku neočkoval. To je pro mne velmi překvapivé sdělení," řekl Klaus serveru Novinky.cz.

Podle prezidenta měl jít Vít příkladem a nechat se sám naočkovat.  "To jsem teda nečekal, že když on tak vehementně přesvědčoval, že bychom se všichni měli očkovat, tak to on měl jít příkladem," dodal.

Vít je podle serveru iDnes.cz proti sezonní chřipce je naočkovaný a jedná se tedy s největší pravděpodobností skutečně o nákazu virem H1N1. Možnost nákazy prasečí chřipkou potvrdil i on sám. "Mám svalové potíže, bolí mě hlava, prostě všechny příznaky chřipky. A protože 95 procent populace má letos prasečí chřipku, jsem naprosto přesvědčen, že jsem ji dostal i já," řekl Vít.

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...