Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Klaus: Za co pochválit Sobotkovu vládu? Nic mi nenaskakuje...

Česko

  14:57
Vzestup českého hospodářství je podle bývalého prezidenta Václava Klause dán vývojem, a není zásluhou současné vlády Bohuslava Sobotky (ČSSD). Exprezident kabinet naopak kritizoval za přeregulovanost ekonomiky. Klaus ale podle Sobotky nemá právo kritizovat kroky vlády, protože v době Klausovy vlády se v privatizaci rozkradly stovky státních firem.

Václav Klaus v Institutu Václava Klause foto: Dan Materna

Klaus to uvedl v pořadu Partie televize Prima. „Mně to do hlavy nenaskakuje,“ reagoval Klaus na dotaz redaktorky, za co by současnou vládu pochválil. Vzápětí ale označil za rozumné například vládní záměry otevřít českou ekonomiku pro východní trhy nebo částečné prolomení limitů těžby uhlí.

„Je dobře, že zmizela ideologická zaslepenost předchozího kabinetu,“ dodal exprezident.

Postoj papeže k migraci je falešný, jeho gesta prázdná, tvrdí exprezident Klaus

Klaus označil za logické, že po šestileté stagnaci českého hospodářství muselo nastat určité oživení a „s touto vládou Sobotkovou to určitě v ničem bezprostředně nesouvisí“.

Reagoval tak na vyjádření současného prezidenta Miloše Zemana, který Sobotkův kabinet ve vánočním poselství pochválil za hospodářskou politiku. Uvedl mimo jiné, že vláda ekonomiku „vymanila ze svěrací kazajky škrtících opatření minulých pravicových vlád“.

Klaus však nynějšímu kabinetu vytkl pokračující regulace ze strany státu, které už prý nejsou příliš vzdáleny od plánování komunistické ekonomiky. „My jsme přeregulovaná ekonomika, to je smrt pro svobodné volné podnikání,“ prohlásil exprezident. Na rozdíl od svého nástupce odmítl také zákon o elektronické evidenci tržeb, který se snaží prosadit Sobotkova vláda, nebo snahy o absolutní zákaz kouření v restauracích. „Zakazovat, to je komunistické plánování v jiném hávu,“ dodal.

Sobotka: ‚Proč raději nemlčí‘

Po vystoupení bývalého prezidenta a premiéra na Primě prohlásil předseda současné vlády na Facebooku, že přemýšlí, proč Klaus raději nemlčí. „Není totiž tím, kdo by mohl dávat rady. Dobře si pamatuju, jak to tady za něj vypadalo. Za jeho vlády se zhaslo, a v divoké privatizaci se doslova rozkradly stovky státních firem,“ napsal.

Sám Klaus se podle Sobotky přivedl Česko v 90. letech ke krizi. „Jeho vládnutí skončilo v roce 1997 rozpadem vlády, rozštěpením ODS a především hospodářskou a finanční krizí, po které tu zbyly vydrancované banky, které pak musela soc. dem. vláda sanovat desítkami miliard korun, aby lidi nepřišli o své peníze,“ napsal premiér na sociální síti. „Penězi vybranými na důchody Klausův ministr financí Kočárník ucpaval díry ve státním rozpočtu. Tak tohle všechno už naštěstí máme v naší zemi za sebou,“ doplnil.

Za rozumné Klaus naopak označil vládní záměry otevřít českou ekonomiku pro východní trhy nebo částečné prolomení limitů těžby uhlí.

Zásahy vlády do podnikání kritizoval Klaus i v půli loňského prosince v souvislosti s debatou na téma Antiekonomická hospodářská politika dneška. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) tehdy kritiku odmítl s tím, že jen napravuje škody, které Klaus napáchal v devadesátých letech jako ministr financí a premiér. Naopak Klaus polistopadový vývoj v ekonomické oblasti hodnotil kladně. Za velký úspěch prý považuje liberalizaci cen. Podle Babiše exprezident podporoval mafiánský kapitalismus.

Vyvolaná krize

Probruselské elity chtějí podle bývalého prezidenta Václava Klause využít migrační krizi k unifikaci Evropy, omezení vlivu členských zemí. Je to stejné zlo, jaké chtěli diktátoři typu Stalina a Hitlera, uvedl dnes Klaus v pořadu Partie televize Prima. Klausdlouhodobě kritizuje posilování pravomocí Evropské unie na úkor národních států.

„Migrace je metoda, jak rozředit ty dnešní evropské státy, jak z toho vytvořit jakousi tvárnou hmotu, která se stane tím budoucím novým Evropanem. To chtěli diktátoři v minulosti vždycky, ti Hitlerové a Stalinové,“ uvedl Klaus. „Ta kolektivita těch evropských elit dělá stejné zlo, jaké dělali v minulosti tito jednotlivci,“ dodal. Snahu o větší unifikaci Evropy pokládá Klaus za „chladný kalkul“ ze strany probruselských politiků.

Skutečná migrační vlna podle exprezidenta Evropu teprve čeká a měla by být zastavena na evropských hranicích. Bojovat s kvótami na přerozdělování uprchlíků je „chytání kočky za ocas“. Češi zatím „protestují strašlivě málo vůči pasivitě vlády a premiéra“ ve věci řešení migrační krize, míní Klaus.

K důvodům přílivu migrantů do Evropy zařadil exprezident evropský sociální systém, paternalismus a „zhoubnou multikulturalistickou ideologii“. Historické zkušenosti ale podle Klause svědčí o tom, že migranti z mimoevropských zemí nemají potřebu se adaptovat a že je ohrožena evropská kulturní identita.

Autoři: ,

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...